Reklama

Dziś dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania części Panewnik. Mieszkańcy obawiają się nowej drogi przez las

Na większej części ul. Owsiana miałaby zostać poszerzona.

Grzegorz Żądło
Dziś o godz. 16 odbędzie się dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania części Panewnik. Jednym z głównych elementów planu jest nowa szeroka droga przez Las Panewnicki, która miałaby połączyć ul. Owsianą z ul. Gościnną i stanowić południowo-zachodnią obwodnicę Katowic.

Dziś o godz. 16 rozpocznie się dyskusja publiczna (w formie telekonferencji) nad projektem planu zagospodarowania części Panewnik. Żeby wziąć w niej udział, trzeba wejść w ten link i dołączyć do spotkania.

Już teraz uwagi do projektu planu ma część mieszkańców Panewnik, którzy zwracają uwagę na ślad zupełnie nowej drogi, która miałaby biec przez las i połączyć ul. Owsianą z ul. Gościnną.

Chciałbym zwrócić uwagę na kolejną planowaną wycinkę lasu. UM Katowice poinformował o wyłożeniu projektu planu zagospodarowania ul. Panewnickiej. Analiza rysunku pokazuje, że miasto chce wybudować szeroką na 30 m drogę przez las. Jeśli ktokolwiek jechał ulicą Gościnną to wie, że wąskim gardłem jest most od strony A4. Poza tym komu miasto chce wybudować obwodnicę? Mieszkańcom ościennych miast? To kompletny bezsens i wydawanie naszych pieniędzy na przedsięwzięcie absolutnie niepotrzebne – uważa Tomasz Cichoń, jeden z mieszkańców.

Z opisu projektu planu wynika, że nowa droga byłaby drogą “główną” i mogłaby mieć 35-38 metrów szerokości. W projekcie planu poszerzona została też ul. Owsiana, na prawie całej długości. Oznaczona została symbolem 2KDG, co oznacza szerokość od 20 do nawet 45 metrów. Na rysunku tego nie widać, bo w części droga przebiega po stronie Mikołowa, ale Owsiana miałaby zostać poszerzona aż od ul. Kościuszki.

Mikołów też tworzy projekt planu, który obejmuje ul. Owsianą. Jak jednak poinformowała nas Agnieszka Martynus, kierownik biura planowania przestrzennego UM w Mikołowie, w nowym planie znajdzie się dokładnie takie samo oznaczenie drogi, jakie funkcjonuje w obecnie obowiązującym dokumencie z 2004 roku. Oznacza to, że pas drogowy (co nie jest jednoznaczne z szerokością drogi) będzie mógł mieć do 26 metrów.

Maciej Wyszyński z firmy Biuro Rozwoju Miasta “Katowice”, który jest głównym projektantem planu dla części Panewnik, podkreśla, że ślad nowej drogi przez las został już uwzględniony w studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice z 2012 roku. – Projekt planu uwzględnia to co zostało zapisane w studium. Jego projektanci już dziesięć lat temu uznali, że jest potrzeba stworzenia swego rodzaju obwodnicy, która łączyłaby węzeł autostradowy w Chorzowie Batorym z ul. Kościuszki. Do ustalenia pozostają konkretne rozwiązania w jaki sposób połączyć ślad nowej drogi z ul. Gościnną  – wyjaśnia Wyszyński.

Projektanci studium zaproponowali dwa warianty. Pierwszy przewiduje, że nowa droga przez las pobiegnie najpierw po wschodniej stronie oczyszczalni ścieków w Panewnikach, a potem odbije nad nią w kierunku wschodnim i potem na północ. Drugi wariant to odbicie po skosie w kierunku północno-wschodnim po południowej stronie oczyszczalni.

Projekt planu dla części Panewnik będzie wyłożony do publicznego wglądu do 19 listopada. Uwagi do niego można składać do 3 grudnia 2021 roku. Wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Jdhdbbd 5 listopada, 2021 at 12:02 pm - Reply

  Ronda na węźle Batory bardziej by się przydały.

 2. patryk 5 listopada, 2021 at 11:38 am - Reply

  Bardzo dobrze, że robią nową drogę. Kto nie jeździ rano do autostrady A4 z południa ten nie wie co znaczy półtora godziny jechać do pracy. Owsiana jest zakorkowana na maksa. Rano w kierunku A4 z kumulacją na Batorym a po południu w kierunku mikołowskiej.

  • P Śl 15 listopada, 2023 at 1:29 pm Reply

   Do centrum Katowic półtora godziny? To ode mnie jest tyla samo do centrum, a półtora to się jedzie autobusami w korkach. To jadąc na rowerze można na luzie podzielić ten czas przez 2, a nawet 3, współczucia dla ludzi z przyrośniętą do auta dupą.

  • pablowito 15 listopada, 2023 at 10:29 am Reply

   jakbym codziennie tracil 3h na dojazd do pracy to … bym sie zastanowil nad soba.
   pozdrawiam

   • RobTss 22 listopada, 2023 at 1:12 pm Reply

    Brakuje tam drogi, który połączy Owsianą i Gościnną i ominie lokalny ruch. Jeżdżę tam regularnie w godzinach szczytu na rowerze i jest bardzo niebezpiecznie. Wyrzucić tranzyt na estakadę

 3. Sk 4 listopada, 2021 at 4:51 pm - Reply

  Wybraliście kogo wybraliście w tym mieście !!! Więc macie ekologie po katowicku i dupne miasto betonu a nie ogrodów !!!! Teraz jak zrobią reportaż o wycince drzew to Krupa znów będzie wielce oburzony he he ten gość to najgorszy prezydent w Polsce !!!! Betonowe Katowice

 4. koala 4 listopada, 2021 at 3:29 pm - Reply

  Po jakiego grzyba tam droga? Czy oni w urzędzie postradali kompletnie zmysły?!

Dodaj komentarz

*
*