Reklama

Teraz każdy może zrobić zakupy w sklepie socjalnym w Katowicach. Wkrótce otwarcie kolejnego

G. Ż.
W sklepie socjalnym na os. Tysiąclecia w sobotę zakupy mogą zrobić wszyscy chętni. Jak tłumaczy fundacja, która prowadzi sklep, chodzi o to, żeby jak najmniej produktów trzeba było wyrzucić.

Sklep socjalny przy ul. Tysiąclecia 82 rozpoczął działalność 10 grudnia 2020 roku. Prowadzi go Fundacja Wolne Miejsce, która na ten cel dostała od miasta na 2021 rok 80 tys. zł. Urząd udostępnił też lokal (189 m kw.), za który fundacja płaci tyle, ile wynoszą koszty utrzymania, czyli 3,5 zł/m kw. Najemca pokrywa też koszty mediów. W założeniu to miejsce, w którym najbiedniejsi mieszkańcy mogą zrobić zakupy nawet kilkadziesiąt procent taniej niż w zwykłych sklepach. Fundacja pozyskuje produkty m.in. od marketów i sieci handlowych. W „Spichlerzu” można znaleźć artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej, ale też ubrania.

Klienci muszą być mieszkańcami Katowic, posiadać zaświadczenie z MOPS-u, które upoważnia do kupowania w sklepie. Są limity danych produktów i wydatków na jedną osobę. Jednak od niedawna, nie tylko osoby posiadające specjalną kartę mogą robić zakupy w sklepie socjalnym. W soboty, kiedy jest on czynny w godz. 9-13, klientem może zostać każdy. – Mamy produkty z krótkim terminem ważności. Na koniec tygodnia robimy coś w rodzaju wyprzedaży. Chodzi o to, żeby jak najmniej rzeczy się marnowało – tłumaczy Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Podobne zasady będą obowiązywać w sklepie, który 20 grudnia zostanie otwarty w Ligocie, przy ul. Świdnickiej 25.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*