Reklama

W Katowicach powstanie nowa instytucja kultury. W podziemiach katedry

G. Ż.
W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. To instytucja kultury, którą mają współtworzyć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezja Katowicka, województwo śląskie i Katowice. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w Warszawie.

„Panteon Górnośląski” ma prezentować wybitne postacie z historii Śląska. Sama multimedialna wystawa będzie nosić nazwę „Światło ze Śląska – Panteon Górnośląski”. Na razie nie wiadomo ile i jakie nazwiska się na niej znajdą. Wszyscy zdają sobie sprawę, że ich dobór może budzić kontrowersje w różnych kręgach. Jak zapowiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski, badaniami nad poszczególnymi „kandydatami” zajmie się Uniwersytet Śląski. – Panteon Górnośląski ma upamiętniać najwybitniejsze postaci tego stulecia, różnych kultur i narodowości, które pracowały dla dobra tej ziemi. Archikatedra pełni funkcję społeczną, jest świadectwem polskości tych ziem, pomnikiem historii. To będzie miejsce dyskusji i edukacji, byśmy mogli w pigułce poznać historię Śląska – mówi metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

Przestrzeń instytucji ma się składać z trzech części: wprowadzającej, ekspozycyjnej i sakralnej. Wystawa ma być podzielona na cztery tematy związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Każda ze stref ma opowiadać o różnych grupach osób i ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

Realizacja inwestycji ma potrwać trzy lata. Całkowity koszt szacuje się na 40 mln zł. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć jesienią 2021 roku. Na razie nie wiadomo w jakich proporcjach poszczególni partnerzy inwestycji podzielą się kosztami. Na ostatniej sesji rady miasta prezydent Katowic Marcin Krupa mówił, że być może całą potrzebną kwotę wyłoży ministerstwa kultury. Na razie jednak za wcześnie na konkretne liczby, bo projekt jest dopiero w fazie listu intencyjnego.


Tagi:

Komentarze

  1. Anna 2 kwietnia, 2019 at 8:07 pm - Reply

    Ciekawi mnie czy znajdzie sie tam Jerzy Ziętek albo Szewczyk.

  2. Pyjter 30 marca, 2019 at 4:22 pm - Reply

    Przykre

Dodaj komentarz

*
*