Reklama

W Giszowcu zachodzą rowerowe zmiany. Po ponad 2 latach uda się wymienić 600 metrów kostki

Łukasz Kądziołka
Dwie rowerowe inwestycje w Giszowcu. Trwa budowa krótkiej drogi i udało się wyłonić wykonawcę w przetargu na wymianę nawierzchni z kostki na asfalt. Prace powinny ruszyć w najbliższym czasie. Druga inwestycja zakończy się w podobnym terminie.

Niedawno pisaliśmy o kolejnym przetargu na wymianę nawierzchni na około 600-metrowym odcinku drogi rowerowej w Giszowcu. Chodzi o zastąpienie kostki asfaltem na drodze wzdłuż ul. Mysłowickiej, pomiędzy ulicami Kolistą i Szopienicką. Projekt z Budżetu Obywatelskiego z 2021 roku, na który mieszkańcy oddali łącznie 1336 głosów, nie mógł doczekać sie realizacji.
Pierwszy przetarg, ogłoszony dopiero we wrześniu 2023 roku, został unieważniony. Jedyna oferta okazała się zbyt droga. Wtedy wykonawca zaproponował, że zrealizuje prace za 653 tys. zł brutto. To przeszło dwukrotnie przekraczało budżet, jaki MZUiM chciał przeznaczyć na ten cel ( 321,2 tys. zł brutto).W tym tygodniu MZUiM przybliżył się do realizacji prostego projektu, na który tak długo muszą czekać rowerzyści. Firma ZRD I TZ „ROMUS” – ta sama, która złożyła ofertę w pierwszym przetargu – tym razem obniżyła swoje oczekiwania finansowe. W drugim przetargu zaproponowała wykonanie inwestycji za 565 tys. zł brutto, a MZUiM poinformował w tym tygodniu o wyborze tej oferty. Zgodnie z warunkami przetargu, na realizację wykonawca będzie miał 1,5 miesiąca od momentu przekazania placu budowy.

To nie koniec rowerowych zmian. Zaawansowane są prace tuż obok. Ich efektem będzie także między innymi wymiana nawierzchni na odcinku od skrzyżowania ulic Mysłowickiej z Kolistą, do skrzyżowania Mysłowicka-Wojciecha. Tu również była kostka. Obecnie trwają przygotowania do położenia nowej nawierzchni. Jednak to większa inwestycja.

Całkiem nowy odcinek drogi dla rowerzystów zaczyna się od przejazdu w rejonie zjazdu do sklepu Lidl przy ul. Kolistej. Stąd, po południowej stronie jezdni, infrastruktura została poprowadzona w kierunku skrzyżowania z Mysłowicką. Równolegle do trasy powstaje także chodnik. Łącznie te dwa odcinki wzdłuż ulic Mysłowickiej i Kolistej to 450 metrów drogi dla rowerów.


Poza tym zakres realizowanych prac obejmuje także m.in. powstanie nowych zatok autobusowych na obu kierunkach ul. Kolistej (od zjazdu do Lidla do skrzyżowania z ul. Mysłowicką), budowę przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego na zachodnim wlocie skrzyżowania ul. Kolistej ze zjazdem do sklepu Lidl, przebudowę zjazdów publicznych, sieci wodociągowej i oświetlenia drogowego, a także rozbudowę sygnalizacji świetlnej na ul. Kolistej w związku z wprowadzeniem przejazdu rowerowego.

Koszt drugiego przedsięwzięcia to ok. 3,3 mln zł brutto. Pod koniec kwietnia obie rowerowe inwestycje powinny być gotowe. Wtedy na odcinku od ul. Szopienickiej do ul. Wojciecha rowerzyści przejadą po asfalcie, zamiast po kostce. Wymiana nawierzchni obejmie łącznie 700 metrów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*