Reklama

W centrum Katowic miały zostać posadzone drzewa, ale będą krzewy

Redakcja
Dwa projekty z Zielonego Budżetu nie zostaną zrealizowane zgodnie z pomysłem mieszkańców. W centrum pojawią się krzewy zamiast drzew, ale za to w Dąbrówce Małej drzewa uda się posadzić w ziemi.

Tuż przed końcem zeszłego roku ruszyły prace nad realizacją projektów zgłoszonych do Zielonego Budżetu w 2022 roku. Pierwszy z nich to „Zielona Mikołowska”. Zgodnie z opisem wniosku wzdłuż ul. Mikołowskiej miało pojawić się 9 nowych drzew. Spośród nich najwięcej, bo cztery drzewa, miały zostać nasadzone przed Pałacem Młodzieży. Prace dobiegają już końca, ale drzew nie ma i okazuje się, że nie będzie. – Wstępny projekt zakładał, że znajdą się tam drzewa, jednak po oględzinach terenu okazało się, że znajdujące się tam sieci podziemne uniemożliwiają posadzenie drzew. Po uzgodnieniach z wnioskodawcą i MZUiM-em zdecydowano o nasadzeniu krzewów – informuje w imieniu ZZM Malwina Kaczor z Katowickiej Agencji Wydawniczej. Zamiast drzew pojawi się około 90 m kw. zieleni. Będą to krzewy w rabatach, m.in. liliowiec, irga, suchodrzew, kosodrzewina i róże. Krzewy będą rosły na odcinku od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury do skrzyżowania z ul. Jordana, po wschodniej stronie.

ZZM zmienił też inny projekt z Zielonego Budżetu pod nazwą „Likwidacja miejskich wysp ciepła – donice w Dąbrówce Małej”. Pierwotnie, w obawie o to, że – podobnie jak na Mikołowskiej – nasadzenia drzew do ziemi wzdłuż ul. Le Ronda nie będą możliwe, postanowiono drzewa umieścić w donicach. Jednak okazuje się, że we wskazanych miejscach da się odbrukować nawierzchnię i korzenie nie będą kolidowały z podziemną infrastrukturą. W ramach prac mieszkańcy Dąbrówki zyskają 10 drzew z gatunku grusza drobnoowocowa Chanticleer w klombach w chodniku. Nowe rośliny zostaną zasadzone na powierzchni ok. 22,5 m kw. na odcinku przed skrzyżowaniem z ul. Styczniową do przystanku autobusowego Dąbrówka Mała Cmentarz, po stronie południowej.


Tagi:

Komentarze

 1. piotr 3 stycznia, 2024 at 8:54 am - Reply

  Kiedy te kmiotki z UM Katowice, pójdą po rozum do głowy i zamiast groszowych oszczędności, ponownie oświetlą kamienicę z zegarem przy rynku ??
  Ta kamienica robiła klimat na rynku.
  Widziałem jak wielu turystów robiło jej zdjęcia, kiedy była oświetlona w pełnej krasie…

  • Brynowski karlus 3 stycznia, 2024 at 7:52 pm Reply

   Tymczasem np. Basen Brynów – działają wszystkie latarnie, włącznie z parkingiem dla aut przez wszystkie dni i godziny, gdy basen i tak był zamknięty (Święta, Nowy Rok). Działają też przez całą noc (basen czynny do 22). Brawo dla miasta za “takie” oszczędności.

   • Ekonom 3 stycznia, 2024 at 9:59 pm Reply

    Na nowym przystanku kolejowym na Ochojcu, gdzie nie zatrzymuje się żaden pociąg, też świecą się światła bez sensu.

 2. Rafał R 3 stycznia, 2024 at 8:01 am - Reply

  Dzisiaj już niektóre z tych nowych krzaczków są podtopione bo za mało ziemi nasypali a krawężnik zrobiony naokoło sprawia, że woda z deszczu nie spływa. Ciekawe więc jak długo te roślinki pożyją w takich warunkach jak po każdym deszczu będą stały we wodzie.

 3. Ekonom 2 stycznia, 2024 at 6:18 pm - Reply

  Shrinkflacja

  • Sk 3 stycznia, 2024 at 10:51 am Reply

   miasto betonu upada szybko

Dodaj komentarz

*
*