Reklama

Na Stawowej powstaje szpaler drzew

Łukasz Kądziołka
Stawowa będzie bardziej zielona. Szpaler złożony z kilku drzew powstanie dzięki wnioskom składanym przez mieszkańców. Już trwają pierwsze prace, a niebawem mają pojawić się rośliny.

Drzewa na ul. Stawowej to pomysł mieszkańców, a konkretniej Joanny Janiak z inicjatywy Zielone Załęże. To stowarzyszenie trzykrotnie składało w tej sprawie wnioski do Zielonego Budżetu. Za każdym razem miasto odmawiało. „Realizacja zadania wymaga kompleksowej przebudowy ulicy Stawowej z przygotowaniem dokumentacji technicznej dla zadania co przekracza kwotę na zadania ogólnomiejskie oraz nie jest możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku” – taką odpowiedź otrzymali mieszkańcy w 2020 roku. Gdy w 2022 roku identyczny wniosek złożył Adam Skowron radny Forum Samorządowego i obecnie dyrektor w Katowickiej Agencji Wydawniczej, okazało się, że nasadzenia są możliwe. Zadanie skierowano do realizacji.

W tym tygodniu rozpoczęły się zapowiadane już kilka miesięcy temu prace na ul. Stawowej. Symbolicznym rozpoczęciem zazieleniania tej ulicy było wkopanie dwóch drzew na nowym zieleńcu przy skrzyżowaniu z ul. Chopina. Podczas konferencji prasowej, w której wziął udział prezydent miasta, zaprezentowano zdjęcie sprzed 30 lat, jako dowód na to, że jeszcze niedawno na Stawowej rosły drzewa. Już w marcu zapowiadano, że na kolejne nasadzenia trzeba będzie poczekać do jesieni.
W ostatnich miesiącach trwały ustalenia nie tylko z właścicielami podziemnych sieci, ale również z przedsiębiorcami, którzy prowadzą biznesy na Stawowej. Ostatecznie ustalono dokładne lokalizacje siedmiu zaplanowanych nasadzeń. Drzewa będą rosły bliżej wschodniej strony ulicy. W latach 90. było inaczej, znajdowały się bliżej zachodniej pierzei.

Prace na Stawowej nie potrwają długo, ponieważ na rośliny wybrano miejsca, które nie wymagają większej przebudowy. Na razie za ogrodzeniami wyłoniony przez ZZM wykonawca zerwał kostkę i zaczął drążyć otwory pod nasadzenia. W ziemię wkopane zostaną takie same drzewa, jak na zieleńcu obok ulic Chopina i Mickiewicza. Będą to kasztanowce żółte. Powinny zostać dostarczone za kilka dni. Kasztanowce będą miały ok. 4 metry wysokości i obwód pnia ok. 18-20 cm.  Pod każdym z nich nasadzone zostaną również niska roślinność i byliny.


Tagi:

Komentarze

 1. Kk 26 listopada, 2023 at 8:47 am - Reply

  hipokryzja władz Katowic nie zna granic chcą posadzić kilka drzewek na stawowej plus kilka na warszawskiej a na nowym Nikiszowcu już wycinają kilka hektarów pod drogę i na owsianej chcą zrobić podobną wycinkę kilku hektarów lasu pod drogę, wstyd żyć w Katowicach

 2. kukura 25 listopada, 2023 at 6:23 pm - Reply

  wg mnie miejsca parkingowe byłyby bardziej sensowne i estetyczne.

 3. MIESZKANIEC 25 listopada, 2023 at 5:05 pm - Reply

  TOTALNY IDIOTYZM NAJPIERW WSZYSTKO WYCINAJĄ I BETONUJĄ , A ZA CHWILĘ ROBIĄ DZIURĘ ŻEBY POSADZIĆ JEDNO DRZEWKO ., KRUPA I BANA PAJACÓW Z RAUSZA

 4. bjplog 25 listopada, 2023 at 3:53 pm - Reply

  Pomysł może i ok ale nie wiem czy akurat kasztanowce, które żre szrotówek..

Dodaj komentarz

*
*