Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszą tablicę przewidywanej długości życia w Polsce. W związku z tym, że w ubiegłym roku zmarło aż 519 000 osób, przewidywana długość trwania życia skróciła się. Co za tym idzie, osoby które w najbliższym roku osiągną wiek emerytalny, dostaną wyższe świadczenia.
Co roku GUS publikuje komunikat w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Podstawą do sporządzenia tabeli jest umieralność z poprzedniego roku. Im więcej zgonów, tym przewidywana średnia długość życia krótsza. A jeśli statystycznie Polacy mają żyć krócej, to przez krótszy czas będą pobierać emeryturę. Dlatego może ona być wyższa.
Z najnowszej tabeli wynika, że osoba która przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat, dostanie świadczenie wyższe o 3,7 proc. niż gdyby skończyła pracę w roku ubiegłym. W przypadku 65-latków wzrost wyniesie 4,1 proc.
Nowe tablice obowiązują od 1 kwietnia 2022. do końca marca 2023 r. Oznacza to, że potencjalnie przejście na emeryturę w ciągu najbliższego roku może okazać się korzystne. Trudno bowiem oczekiwać, że umieralność w Polsce nadal będzie utrzymywała się na tak wysokim poziomie jak w ostatnich dwóch latach, kiedy zmarło odpowiednio 519 000 (2021) i 486 000 (2020). Dla porównania, w 2019 zgonów w Polsce odnotowano 408 000.
Jeśli ktoś, kto osiągnie wiek emerytalny w najbliższym roku, nie przejdzie na emeryturę, nie musi się martwić, że straci na zmianie tabeli trwania życia publikowanej w kolejnych latach (przewidywana długość życia zapewne wzrośnie). ZUS weźmie bowiem pod uwagę korzystniejszy przelicznik. Innymi słowy, nawet jeśli np. mężczyzna zdecyduje się zakończyć pracę w 68. roku życia i z danych GUS będzie wynikać, że średnie dalsze trwanie życia będzie dłuższe niż kiedy osiągnął wiek emerytalny (czyli 3 lata wcześniej), wówczas ZUS do obliczenia świadczenia weźmie tabelę sprzed trzech lat.
Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.