Reklama

Przetargowa epopeja z fontanną solankową w Giszowcu. Jest kolejna próba wybrania wykonawcy

G. Ż.
Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił kolejny przetarg na wybór wykonawcy fontanny solankowej w Giszowcu. Który to już raz? Prawdopodobnie siódmy.

Fontanna solankowa to pomysł radnej Barbary Mańdok, który został wybrany w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. W 2019 roku uzyskał ponad 3,6 tys. głosów. Fontanna ma powstać na zieleńcu pomiędzy ulicami Wojciecha i Batalionów Chłopskich w Giszowcu. Wokół powstaną ścieżki dojścia, staną ławki, siedziska i stojaki na rowery oraz pojawi się dużo nowych roślin.

Po raz pierwszy przetarg ogłoszono w połowie grudnia 2020 roku. Zgodnie z pierwotnym planem wykonawca powinien zbudować fontannę do 10 listopada 2021. Przetarg unieważniono z powodu zbyt wysokich ofert. Tak samo jak kolejne trzy. Za każdym razem propozycje firm przekraczały zakładany przez Zakład Zieleni Miejskiej budżet inwestycji. Dlatego ZZM wystąpił do miasta o zwiększenie kwoty przeznaczonej na jej realizację. Początkowo fontanna miała kosztować 377 tys. zł. Budżet zwiększono do 520 tys. zł. To też nie pomogło. Wprawdzie w czwartym przetargu zgłosił się potencjalny wykonawca, którego oferta mieściła się w zakładanym budżecie, ale wezwany przez ZZM do uzupełnienia dokumentów, nie zrobił tego. Dlatego pod koniec września ogłoszono piąty przetarg.

Tym razem wpłynęły dwie oferty. Jeden z wykonawców przesłał jednak swoją ofertę w sposób niezaszyfrowany, tak że pracownicy ZZM mogli się z nią zapoznać przed ostateczną datę otwarcia ofert. Wprawdzie dzień później potencjalny wykonawca ponownie przysłał swoją ofertę w sposób prawidłowy, ale nie można już było wziąć jej pod uwagę.

Z kolei oferta drugiego wykonawcy nie zawierała żadnych dokumentów do odczytu, czyli faktycznie jej nie było.

W grudniu 2021 ogłoszony został kolejny przetarg.  Wpłynęły dwie oferty, ale jedna była o prawie 400 tys. zł wyższa niż zaplanowany budżet. Druga wprawdzie mieściła się w zakładanej kwocie, ale wykonawca nie dostarczył niezbędnych dokumentów. 4 stycznia 2022 przetarg został więc unieważniony.

Oferty w trwającym postępowaniu można składać do 25 lutego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*