Reklama

KTBS wybrało firmę, która wyburzy biurowiec na os. Witosa i postawi w jego miejsce budynek mieszkalny

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozstrzygnęło przetarg na wyburzenie istniejącego biurowca oraz zaprojektowanie i budowę nowego budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Kossutha 7 na os. Witosa. Prace ma wykonać firma RISER z Jaworzna, która zrealizowała już dla KTSB jeden budynek i jest w trakcie budowy kolejnych.

Kilka lat temu miasto próbowało sprzedać biurowiec przy ul. Kossutha 7 w przetargu. W pierwszym cena wywoławcza wynosiła 5,220 mln zł. Chętnych jednak nie było. W drugim przetargu cena została obniżona do 4 mln zł, ale ponownie nikt nie był zainteresowany.

Mimo różnych planów, budynek cały czas stał pusty. Prawdopodobnie, potencjalnych kupców odstraszył jego stan oraz to, że znajduje się w nim azbest. Dlatego zapadła decyzja, że zajmie się nim KTBS. Miejska spółka przygotowała koncepcję, na podstawie której ma powstać projekt. Nie jest to jednak wizja ostateczna. W planach jest budowa około 75 mieszkań w dwóch wieżach, które połączy niższy łącznik. Na parterze i pierwszym piętrze łącznika mają się mieścić miejski żłobek i dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na poziomie -1 oraz na zewnątrz zaplanowano około 170 miejsc parkingowych. Mieszkania mają być głównie trzy, cztero i pięciopokojowe.

Pierwszy przetarg, ogłoszony w sierpniu 2021 roku i rozstrzygnięty we wrześniu, został ostatecznie unieważniony 2 grudnia. Wprawdzie KTBS wybrał ofertę PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca, która zaoferowała 48 838 000 zł. Ta kwota mieściła się w kosztorysie przygotowanym przez KTBS, który wynosił 50 019 410 zł. Jednak jeden z oferentów odwołał się do KIO podkreślając, że PBO Śląsk zastosowało do wyliczenia swojej oferty zaniżony VAT do prac rozbiórkowych. KIO podzieliła to stanowisko.

KTBS ogłosiło więc kolejny przetarg. Termin składania ofert minął 3 lutego. Tym razem za najlepszą została uznana oferta spółki  RISER z Jaworzna, która opiewa na 46 985 128,24 zł brutto.

Wykonawca będzie odpowiedzialny za wyburzenie istniejącego biurowca z lat 70, który pokryty jest azbestem oraz zaprojektowanie i wybudowanie nowego budynku. Wyburzenie ma potrwać 4 miesiące od momentu podpisania umowy, a nowy obiekt ma być gotowy w ciągu 24 miesięcy.

Mieszkania na os. Witosa będzie można wynająć, ale nie będzie można ich wykupić. Przyszli lokatorzy będą musieli m.in. wpłacić tzw. zwrotną partycypację, czyli pokryć część kosztów budowy oraz kaucję w wysokości 12-miesięcznego czynszu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*