Reklama

PKM Katowice ma 5 nowych autobusów

Nowe autobusy PKM Katowice. Fot. M. Malina/biuro prasowe UM Katowice.

Redakcja
Kilka dni temu Solaris dostarczył do bazy PKM Katowice 5 nowych autobusów. Żeby mogły wyruszyć w trasę, muszą jeszcze przejść niezbędne badania i odbiory.

Nowe pojazdy to autobusy przegubowe, które mogą przewieźć po 144 pasażerów. Każdy ma 40 miejsc siedzących. To IV generacja autobusów Solaris z serii Urbino. Spełniają normę emisji spalin EURO 6. Na wyposażeniu pojazdów są m.in. ładowarki USB, bezpłatna sieć Wi-Fi oraz  dwustrefowa klimatyzacja, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do tego wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku czy datę i godzinę), głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami dla niedowidzących, które są oznaczone alfabetem Braille’a, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” (autobus na przystanku obniża się w kierunku wsiadających) i platforma dla wózków inwalidzkich.

Autobusy zostały kupione na podstawie umowy z 26 marca 2021 r., a ich koszt to prawie 7,7 mln zł. PKM Katowice a teraz 250 autobusów, z których 20 mają napęd elektryczny.


Tagi:

Komentarze

  1. Marta 11 lutego, 2022 at 9:45 am - Reply

    Autobusy mają nowe tyle tylko, że płacą marnie, że brakuje im pracowników.

  2. P Śl 10 lutego, 2022 at 3:55 pm - Reply

    Chyba pierwsze w barwach metropolii.

Dodaj komentarz

*
*