Reklama

Utrudnienia w Murckach. Trwają prace związane z usuwaniem szkód górniczych

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Dzisiaj rozpoczęły się prace w rejonie przejazdu kolejowego w Murckach. W związku z nimi konieczne jest całkowite zamknięcie ruchliwej ulicy.

Począwszy od dzisiaj przez tydzień zamknięta będzie ul. Cegielnia Murcki. Prace na linii kolejowej nr 142 w Murckach potrwają od 6 do 13 października. W rejonie przejazdu kolejowego u zbiegu ulic Tartacznej i Cegielnia Murcki konieczne jest usunięcie szkód górniczych. – Przejazd kolejowo-drogowy w Katowicach przy ul. Cegielnia Murcki otrzyma nową lepszą nawierzchnię drogową na drogach dojazdu. Konieczne jest też dostosowanie parametrów przejazdu, a więc podniesienie toru względem nowo budowanego przystanku Katowice Murcki. Prace realizowane są w ramach Programu Przystankowego i usuwania skutków eksploatacji górniczej – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. 

Roboty na przejeździe można wykonać jedynie przy wstrzymanym ruchu samochodów na ul. Cegielnia Murcki. Kierowcy powinni omijać to miejsce i objeżdżać utrudnienia ul. Pawła Kołodzieja. Zamknięcie ulicy w Murckach wymaga również zmiany trasy linii autobusowej nr 973. Z obsługi wyłączony został przystanek Murcki Cegielnia. Szczegóły dotyczące utrudnień dla pasażerów komunikacji miejskiej są dostępne TUTAJ.

Za kilka lat znikną przejazdy kolejowo-drogowe

W przyszłości między innymi w Murckach ruch samochodów zostanie odseparowany od kolejowego. Na przebiegającej przez kilka dzielnic linii nr 142 powstaną nowe bezkolizyjne skrzyżowania. Wiadukty kolejowe powstaną nad ul. Jankego w Ochojcu i ul. Boya-Żeleńskiego w Kostuchnie. Tam samochody pojadą dołem, a pociągi górą dwupoziomowych skrzyżowań (jak na ul. Armii Krajowej). Odwrotnie będzie na ul. Kołodzieja. W tym miejscu samochody będą jechały wiaduktem drogowym nad torami.
To nadal jednak dość odległa wizja. W sierpniu PKP PLK podpisały umowę z wykonawcą, który ma zaprojektować wiadukty. Projekt powinien powstać do 2025 roku. Budowa jest planowana w latach 2026-2029. Szacowana wartość całej inwestycji to ponad 142 mln zł. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Maed 6 października, 2023 at 10:14 pm - Reply

    “podniesienie toru względem nowo budowanego przystanku Katowice Murcki” czyżby za wysoko był prron i trmeraz trzeba podnieść tory?

    • uzurpator 8 października, 2023 at 9:39 pm Reply

      Może po prostu tor jest pochylony i pociąg by stał pod kątem – więc trzeba wyrównać? Linia 142 to część katowickiego kolejowego roller-coastera.

Dodaj komentarz

*
*