Reklama

Urząd skarbowy sprzedaje na licytacji pałac Koniecpolskich

Redakcja
Być może to jedna z ostatnich szans na uratowanie niszczejącego zespołu pałacowo-parkowego Koniecpolskich. Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie wystawił na licytację tę posiadłość wartą obecnie 3 806.975,00 zł. Cena wywoławcza wynosi 75% tej kwoty, czyli 2,86 mln zł.

Leżąca przy ul. Zamkowej 27 w Koniecpolu rezydencja powstała w XVII wieku w miejscu wcześniejszego drewnianego zamku. Budowę rozpoczął w 1603 r. wojewoda sieradzki Aleksander Koniecpolski. Rozbudowa kompleksu postępowała etapami na przestrzeni wielu lat.

Pałac należał do rodu Koniecpolskich do 1719 r. Kolejnymi właścicielami byli Walewscy, Lubomirscy, a od 1754 r. Czapscy. Spadkobiercami Czapskich zostali Potoccy i w ich rękach nieruchomość pozostawała do II wojny światowej. Po wojnie nieruchomość została upaństwowiona, a pałac wraz z przyległościami trafił do nowo powstałych Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. Potem swoją siedzibę miał m.in. tu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.  Były tu m.in. biblioteka i sala kinowa.

Na początku lat 90. zespołem pałacowo-parkowym zaczęli interesować się spadkobiercy Potockich. Ostatecznie, poprzez sąd, w 2011 r. pałac odzyskał Paweł Potocki. To wnuk brata ostatniego przedwojennego właściciela majątku, który na stałe mieszkał we Francji. Dość szybko kompleks został wystawiony na sprzedaż. W 2015 roku kupił go przedsiębiorca z Kielce Robert Pach. Od tamtej poty pałac i jego otoczenie systematycznie niszczeją. Złodzieje ukradli co tylko się dało, a wandale regularnie dewastują obiekty.

Gmina Koniecpol była zainteresowana odkupieniem nieruchomości, ale z różnych względów to się nie udało. Teraz kompleks licytuje urząd skarbowy, który wystawił na aukcję pałac o powierzchni 1,5 tys. m kw., dwie oficyny (łącznie prawie 1 tys. m kw.), dawny hotel (590 m kw.) i niewielki obiekt, w którym znajdowała się szatnia. Do sprzedaży trafił też teren o łącznej powierzchni 5,67 ha, w tym park ze starodrzewiem i wybetonowany zbiornik wodny (4 tys. m kw.), który powstał po przebudowie stawu. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Termin licytacji został wyznaczony na 3 kwietnia. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*