Reklama

Trzy katowickie kliniki będą realizować program in vitro, który finansuje Sosnowiec

Redakcja
Sosnowiec rusza z kolejnym programem dofinansowania do procedury in vitro. W ciągu 4 lat będzie mogło z niego skorzystać około 160 par. Pozaustrojowe zapłodnienie będą realizować 3 katowickie kliniki.

Sosnowiec na program in vitro będzie przeznaczać około 200 tys. zł rocznie. W sumie w latach 2021-2024 na ten cel ma zostać wydanych około 800 tys. zł.

Realizacją programu w 2021 roku będą zajmowały się cztery kliniki, do których mieszkańcy będą się zgłaszać bezpośrednio (szczegóły pod tekstem). Trzy z nich mają swoje siedziby w Katowicach.

Nowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2021-2024″ zawiera kilka zmian w porównaniu z poprzednią edycją. To m.in. wprowadzenie dodatkowego kryterium kwalifikacji do programu, czyli rezerwy jajnikowej. Z roku na rok do programu przystępują pary z bardzo niską rezerwą jajnikową, co skutkuje niewielką szansą na zajście w ciążę metodę in vitro. Takie osoby nie będą mogły liczyć na dofinansowanie.

W nowym programie znalazł się zapis umożliwiający zmianę kryterium wieku, w przypadku wystąpienia medycznego uzasadnienia, potwierdzonego przez lekarza. Co do zasady, o dofinansowanie mogą się starać kobiety w wieku 23-40 lat.

Do programu wprowadzono dodatkowe interwencje, m.in. poradnictwo medyczne oraz punkcję pęcherzyków jajowych. Wprowadzono też zasady przechowywania zarodków na wypadek zakończenia działalności biobanku oraz po upływie 20 lat ustawowego obowiązku kriokonserwacji.

Miejsca, w których będą przeprowadzane procedury in vitro z dofinansowaniem z budżetu Sosnowca

GynCentrum (lokalizacje do wyboru dla w sumie 12 par), Katowice ul. Żelazna 1, Częstochowa ul. Kozielewskiego 9, Bielsko-Biała ul. Sobieskiego 89/49, Sosnowiec ul. Wojska Polskiego 8a

Medi Partner Katowice ul. Piotrowicka 83 (dla 11 par)

Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED, Kraków ul. Legendy 3 lok. 1 (dla 9 par)

Centrum BOCIAN (lokalizacje do wyboru dla w sumie  8 par), Białystok ul. Akademicka 26, Katowice ul. Dąbrówki 13, Warszawa ul. Stawki 2a.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*