Reklama

Trzeba będzie wykopać drzewa zasadzone na ul. Stawowej

Łukasz Kądziołka
Kasztanowce nasadzone w centrum Katowic muszą zostać wymienione. Zakład Zieleni Miejskiej zgłosił wykonawcy zastrzeżenia. Drzewa były niezgodne z wymogami przetargu.

Tydzień temu pisaliśmy o tym, że na ul. Stawowej kończy się sadzenie siedmiu drzew. Szpaler na deptaku w centrum Katowic powstał dzięki staraniom mieszkańców, którzy zgłaszali ten pomysł kilkukrotnie do Zielonego Budżetu. Zlokalizowane bliżej wschodniej pierzei ulicy drzewa zostały nasadzone w klombach, w których pojawiły się też niskie rośliny. Okazuje się, że drzewa rosnące na Stawowej od kilku dni niebawem stąd znikną. Trzeba będzie je wymienić.

Podczas odbiorów Zakład Zieleni Miejskiej zgłosił wykonawcy zastrzeżenia do roślin. Pracownicy ZZM zauważyli, że zasadzone drzewa nie spełniają wymogów wynikających z przetargu. Chodzi o kształt koron kasztanowców. – Przy planowaniu nasadzeń drzew w mieście, zwłaszcza w formule szpaleru, ważne jest, aby wszystkie sadzone drzewa miały jednakowo uformowaną koronę, co gwarantuje ich estetyczny wygląd, a także ułatwia ich pielęgnację w kolejnych latach – wyjaśnia Joanna Karcz, architekt krajobrazu z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. W specyfikacji przetargowej Zakład Zieleni Miejskiej wyraźnie wskazał, że korony mają być wyprowadzone jednakowo. Jednak tych wymogów wykonawca nie spełnił. Trzy z siedmiu drzew miały odpowiednią koronę, ale pozostałych ZZM nie mógł odebrać od firmy Calla, która realizuje zazielenianie ulicy. Korony miały być zbytnio rozwinięte w kierunku ścian budynków.

Wykonawca złożył reklamację do niemieckiej szkółki odpowiedzialnej za dostarczenie drzew. Wymiana drzew odbędzie się na koszt wykonawcy, a obecnie posadzone drzewa zostaną zwrócone szkółce. Na razie nie wiadomo, kiedy nowe kasztanowce zostaną nasadzone na Stawowej.


Tagi:

Komentarze

 1. DD 28 stycznia, 2024 at 4:20 pm - Reply

  A nie wystarczą nasadzenia zastępcze jak w Parku Śląskim? tj. dwa rachityczne krzaki za 100 zł.

 2. rolnik 16 stycznia, 2024 at 12:09 pm - Reply

  Trzeba posadzić buraki teraz.

 3. tak ino 28 grudnia, 2023 at 1:45 pm - Reply

  Kasztanowce w centrum miasta. Jak już urosną i zaczną wydawać owoce, które będą ludziom na głowy spadać to wtedy je wytną? Czy może rozpiszą przetarg dla firmy, które te kasztany będą zrywać?

 4. bjoloq 23 grudnia, 2023 at 7:40 am - Reply

  Przemyśleli te kasztanowce? Przecież szrotówek je żre..

  • Marian 23 grudnia, 2023 at 8:58 pm Reply

   Przemyślenia??? Jakie przemyślenia? Dla włodarzy Katowic to zupełnie nieznane słowo.

 5. miwszkaniec 22 grudnia, 2023 at 6:35 pm - Reply

  Za ten cyrk Trzeba będzie oderwać od koryta krupe i bandę z ratusza przy następnych wyborach !

 6. Roman 22 grudnia, 2023 at 4:18 pm - Reply

  w Polsce szkółek nie ma , trzeba kupować u niemca to porąbany kraj

 7. Mieszkaniec 22 grudnia, 2023 at 3:52 pm - Reply

  Co? 1 kwietnia? a może będzie można wykorzystać w innym miejscu te drzewka?

Dodaj komentarz

*
*