Reklama

Trwa budowa Doliny Pięciu Stawów w Szopienicach. Powstaje alejka przy brzegu stawu Morawa

Ł. K.
Zmienia się otoczenie Morawy w Szopienicach. Trwa II etap rewitalizacji stawów na granicy Katowic i Sosnowca. Wokół jednego z nich powstają nowe ścieżki. Po drugiej stronie będzie plaża.

Po zerwaniu umowy z firmą, która miała zaprojektować II etapu budowy Doliny Pięciu Stawów, miasto wybrało nowego wykonawcę. Spór z poprzednim spowodował spore opóźnienie. Gdyby nie te problemy, prawdopodobnie prace budowlane wokół stawu Morawa byłyby już zakończone lub na finiszu. Jednak po niespełna 6 miesiącach od momentu zawarcia umowy z Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna w końcu widać większe postępy nad brzegiem stawu w rejonie ul. Osiedlowej.

Projekt alejki przy ul. Osiedlowej, południowy brzeg Morawy.

Częściowo wykonano już alejki pieszo-rowerowe, które będą przebiegały wzdłuż brzegu stawu Morawa od stanicy harcerskiej w stronę cmentarza. Obecnie trwają jeszcze prace ziemne, ale w niektórych miejscach pojawiły sie już krawężniki i podbudowa z kruszywa, na którym położony zostanie asfalt. Poprowadzenie alejki wymagało wycinki drzew. – Robimy wszystko, by projekt i prace minimalnie ingerowały w otaczający drzewostan ograniczając usuwanie drzew do minimum, głównie do drzew chorych lub zagrażających bezpieczeństwu – mówi Jarosław Łuczyński, dyrektor w Katowickich Inwestycjach.

W tym miejscu ma powstać nowa plaża.

Druga część tego etapu inwestycji to strefa rekreacyjna z plażą po drugiej stronie stawu, tuż przy granicy z Sosnowcem. Od strony Stawików w Sosnowcu, w rejonie ul. Sosnowickiej, powstanie nowa plaża, plac zabaw, krąg grillowy. Na plaży będzie stanowisko dla ratownika, pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Na placu zabaw znajdą się różnego rodzaju huśtawki, urządzenia do wspinaczki oraz zestawy zabawowe dla starszych dzieci. W ramach tego etapu w miejscu dzikiego parkingu przy ul. Sosnowieckiej powstanie też plac parkingowy dla samochodów osobowych i autobusów.

Na północnym brzegu stawu trwają na razie prace ziemne. Jak informują Katowickie Inwestycje, wykonano też podbudowę drogi dojazdowej i chodnika, a w najbliższym czasie mają rozpocząć się prace przy budowie obiektu, który ma obsługiwać plażę.

Projektowanie i budowa drugiego etapu kosztują ok. 12,9 mln zł. Prace mają zakończyć się latem. Jednak będzie to raczej sierpień, biorąc pod uwagę, że umowa została podpisana na koniec lata w 2023 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. mieszkaniec 20 lutego, 2024 at 12:49 pm - Reply

  A tymczasem w środku miasta w Parku Kościuszki popękany dziurawy asfalt , na dolinie 3 stawów rolkostrada zalana wodą wizytówka krupy

  • dan 21 lutego, 2024 at 8:14 am Reply

   Wyborcze łatanie dziur już sięrozpoczęło.

  • mieszkaniec 20 lutego, 2024 at 9:11 pm Reply

   zalana rolkostrada to akurat …szkody górnicze. chociaż można byłoby zrobić odwodnienie do niżej położonego zbiornika

   • AA 20 lutego, 2024 at 10:00 pm Reply

    Oczywiście ze szkody górnicze
    Ale czy Ty też czekałbyś 10 lat aż łaskawie kopalnia wyremontuje Ci dom?
    Czy też zabierasz się za remont a kosztami obciążasz sprawcę

    Bo dobry gospodarz dba o swój majątek, a lichy zarządca ma wszystko w „nosie”

Dodaj komentarz

*
*