Reklama

Ponad 6,5 mln zł kosztowała nowa stanica dla harcerzy

Redakcja
Zakończyła się warta kilka milionów budowa stanicy harcerskiej w Szopienicach. Harcerze zabiegali o tę inwestycję przez wiele lat. W najbliższy weekend zostanie oficjalnie otwarta.

Stanica nad stawem Morawa jest wykorzystywana przez 10. Harcerską Drużynę Żeglarską im. gen. Mariusza Zaruskiego od ponad 10 lat. Harcerze starali się już od dłuższego czasu o jej zmodernizowanie. Ich wniosek do Budżetu Obywatelskiego nie zdobył wystarczającej liczby głosów. Jednak miasto postanowiło wyłożyć pieniądze na nowy obiekt w Szopienicach. Poprzedni został całkowicie rozebrany. – Budowa nowej stanicy rozpoczęła się w zeszłym roku. Teraz dobiegła końca. – Wybudowana stanica pozwoli prowadzić wiele zajęć jednocześnie, organizować dodatkowe wydarzenia i przyciągać tu kolejne osoby – mówi drużynowy 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, phm. Filip Bałazy.

Na brzegu stawu Morawa powstał trzykondygnacyjny budynek, w którym zlokalizowano hangar na łodzie, szkutnię, żaglownię, salę spotkań, zaplecze kuchenne i sanitarne. – Prace dotyczyły ponadto terenu wokół obiektu. Powstały alejki wraz z nowym oświetleniem, a także keja, pomost, infrastruktura kąpieliskowa i altana na grilla – mówi Andrzej Hołda, prezes Katowickich Inwestycji.

Nowa stanica będzie służyła nie tylko harcerzom, ale również osobom biorącym udział w kursach organizowanych przez drużynę. W przyszłości planowane jest uruchomienie wypożyczalni sprzętu wodnego, ale na razie nie wiadomo kiedy mogłoby to nastąpić. Najprawdopodobniej będzie to związane z realizacją planowanej przez miasto inwestycji, czyli tzw. Doliny Pięciu Stawów. Wraz z otwarciem nowej stanicy do dyspozycji mieszkańców oddany zostanie węzeł sanitarny. Osoby kąpiące się w zbiorniku będą mogły korzystać z pryszniców i toalet.

Inwestycja miała kosztować 5,2 mln zł, ale ostatecznie koszty wzrosły do 6,5 mln zł. Oficjalne otwarcie stanicy 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego zaplanowano na sobotę, 11 czerwca. Wszystko rozpocznie się o 9.30 w kościele w Szopienicach, a po mszy świętej harcerze przemaszerują w towarzystwie orkiestry w kierunku siedziby. Tam odbędzie się apel połączony z przecięciem wstęgi, wręczeniem odznaczeń i defilada wodna, a do końca dnia na gości czekać będzie szereg atrakcji. Regaty wioślarskie, występy artystyczne i zabawy dla dzieci to tylko część przygotowanego na ten dzień programu. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*