Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej podpisał już umowę z firmą, która zajmie się przebudową placu pomiędzy ulicami Koszarową i Adamskiego. To co ma powstać w tym miejscu, jest wynikiem konsultacji z mieszkańcami i kompromisu wypracowanego z wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Początkowo na podwórku miał powstać tylko plac zabaw. A przynajmniej chciała tego część mieszkańców. Co ciekawe, największymi orędownikami takiego rozwiązania były osoby, które nie mieszkają bezpośrednio przy skwerze. Kiedy o tych planach dowiedzieli się inni mieszkańcy, zgłosili swoje krytyczne uwagi. Odbyło się kilka spotkań w miejscowej szkole i Akademii Sztuk Pięknych. Podczas konsultacji wszyscy zgodzili się na rozwiązanie kompromisowe: plac zabaw z rozrzuconymi po całym podwórku urządzeniami oraz siłownia. Do tego usunięcie części starych drzew i nowe nasadzenia. Żeby to wszystko sfinansować, mieszkańcy przygotowali wniosek do budżetu obywatelskiego. Został wybrany w ubiegłorocznym głosowaniu. Brakującą kwotę dorzuciło miasto. Zresztą, jak się właśnie okazało, przebudowa będzie kosztować znacznie mniej niż przewidywał plan.
Wybrana w przetargu firma “T-BUD” DMI z Katowic zadeklarowała w swojej ofercie, że wszystkie prace wykona za 1,331 mln zł, podczas gdy wycena wynosiła 1,651 mln zł.
Projekt przygotowany przez katowicką pracownię SLAS obejmuje bardzo wiele elementów. Przez całe podwórko ma prowadzić wijąca się ścieżka, która będzie dochodzić do poszczególnych urządzeń fitness lub tych dla dzieci. Zamontowane zostaną też stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, urządzenia do suszenia prania, trzepania dywanów. Będą też nowe place gospodarcze z miejscami na śmietniki. Projekt zakłada nowe nasadzenia drzew i krzewów, oświetlenie i wykonanie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji monitoringu terenu. Tego ostatniego jednak na razie nie będzie.
Zmieni się również teren bezpośrednio przylegający z jednej strony do podwórka, a z drugiej do budynków. Zniszczony asfalt i stare płyty na chodnikach zostaną zastąpione betonową kostką. Wśród nowych elementów małej architektury zaplanowano murki oporowe, klomby, ławki, pergole, gazony (doniczki ogrodowe), kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Rozebrana zostanie nieczynna kotłownia.
KZGM przekazał już plac budowy wykonawcy. Ten musi teraz zdecydować czy rozpocząć prace jeszcze przed zimą, czy zaczekać do wiosny. Termin ich zakończenia został przewidziany na 3 października.