Reklama

Tauron Nowa Muzyka ogłasza pierwszych artystów. Wystąpi legenda muzyki elektronicznej

Redakcja
Festiwal Tauron Nowa Muzyka ogłosił pierwszych artystów 18. edycji. Wśród nich jest legendarny zespół Tangerine Dream w nowej odsłonie. Pierwsza pula biletów szybko się wyprzedała.

Tauron Nowa Muzyka zdradza pierwsze szczegóły dotyczące nadchodzącej edycji festiwalu. Jedną z głównych gwiazd 18. edycji  będzie Tangerine Dream. Zespół założony w 1967 roku przez Edgara Froese w Berlinie jest autorem takich kamieni milowych w elektronice, jak przełomowa płyta „Phaedra”. Przez 55 lat istnienia Tangerine Dream wydali łącznie ponad 100 albumów. – To zespół niezwykły, prawdziwi pionierzy muzyki elektronicznej, odpowiedzialni za fenomen Szkoły Berlińskiej. Ciężko bez nich wyobrazić sobie takie gatunki, jak ambient, czy new age. Niezmiernie cieszymy się, że Tangerine Dream zagra podczas Tauron Nowa Muzyka Katowice – mówi Adam Pomian z More Music Agency, organizator festiwalu.

Od śmierci Edgara Froese w 2015 roku, skład zespołu tworzą Thorsten QuaeschningHoshiko Yamane i Paul Frick. Tangerine Dream powrócił do klasycznego brzmienia napędzanego sekwencerami, co słychać na ostatnim albumie grupy zatytułowanym „Raum”, który ukazał się na początku 2022 roku. Niedawno muzycy zagrali koncerty na Dekmantel Festival w Amsterdamie, a także w Elbphilharmonie w Hamburgu i Barbican Hall w Londynie. Każdy występ kończył się sesją na żywo, podczas której w czasie rzeczywistym powstałą nowa kompozycja. Nie inaczej będzie na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023, gdzie Tangerine Dream połączy historię muzyki elektronicznej z jej przyszłością.

Mocną pozycją w programie 18. edycji festiwalu będzie występ Williama Basinskiego, światowej sławy awangardzisty z Nowego Jorku. Artysta zdobył sławę dzięki serii apokaliptycznych pejzaży dźwiękowych z cyklu „The Disintegration Loops”, stworzonych podczas zamachów z 11 września 2001 roku. Ta niepokojąca, a jednocześnie przystępna muzyka powstała poprzez dekonstrukcję brzmień, wyciągniętych ze starych taśm z archiwum autora. Owocem tych eksperymentów była unikalna elegia dla płonących wież World Trade Center, wzbogacona o nagranie video z dachu Basinskiego w dniu zamachu. Krytycy i słuchacze jednogłośnie uznali „The Disintegration Loops” za jedną z najlepszych płyt XXI wieku i doskonały komentarz do współczesnej rzeczywistości. Pierwsze ogłoszenie artystów 18. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice dopełniają tacy artyści, jak kluczowa postać londyńskiej sceny jazzowej Theon Cross, ekscentryczny raper Billy Woods oraz dj i producent Romare. To początek festiwalowych ogłoszeń. Wkrótce Tauron Nowa Muzyka ma ujawnić gwiazdę koncertu otwarcia.

Tauron Nowa Muzyka Katowice już od 18 lat łączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. W następnej edycji – między 8 a 11 czerwca 2023 roku – sceny będą ułożone inaczej niż w poprzednich latach, bo ma się rozpocząć budowa wielopoziomowego parkingu. – Nie wpłynie to na festiwalowe wrażenia. Epicentrum Tauron Nowa Muzyka Katowice przesunie się w stronę gmachu NOSPR, który po raz pierwszy będzie pełnił też rolę jednej z regularnych scen festiwalowych. W większym stopniu wykorzystamy również przestrzeń starego terenu Muzeum Śląskiego. Mamy w zanadrzu kilka niespodzianek i jak zawsze postaramy się zaskoczyć publiczność Nowej Muzyki – mówi Adam Godziek z More Music Agency, organizator festiwalu.

Wraz z pierwszym ogłoszeniem artystów 18. edycji festiwalu, do sprzedaży trafiła druga pula biletów 2-dniowych w cenie 249 złotych. Więcej informacji TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*