Reklama

Tak kobiety walczyły o Śląsk. Nowa wystawa w Muzeum Śląskim [GALERIA]

Ł. K.
Nie tylko opatrywały rannych mężczyzn i szyły opaski powstańcze, ale również namawiały do udziału w plebiscycie. Od dzisiaj w Muzeum Śląskim można oglądać wystawę o kobietach podczas najważniejszych wydarzeń w historii regionu – walki o polskość Śląska.

Kobiety-powstańcy są bohaterkami najnowszej wystawy w Muzeum Śląskim. Wystawy o raczej skromnych rozmiarach. Zarówno, jeśli chodzi o powierzchnię, jak i zgromadzone informacje. Okazuje się, że historia kobiet, które brały udział w powstaniach śląskich i plebiscycie nadal nie została do końca odkryta. Było ich niewiele, bo stanowiły ok. 3% wszystkich powstańców (szacuje się, że łącznie w powstaniach wzięło udział od 40 do 60 tys. osób). Były matkami, siostrami, żonami. Jednak odegrały też swoją rolę w walce o wolność i polskość Śląska.

Wystawa “Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku” próbuje zaznaczyć tę rolę. Można tu zobaczyć lokówkę, którą w tamtych czasach kobiety podkręcały włosy. Ale można też przeczytać o nich na plakatach propagandowych. Rzadkością była kobieta z bronią w ręku. Znacznie częściej wspierały one mężczyzn na froncie gotując w kuchniach polowych, szyjąc sztandary i opaski dla powstańców. Poza tym zajmowały się rannymi mężczyznami. Jednak wbrew pozorom, sanitariuszki i pielęgniarki nie były z Górnego Śląska. Prawie wszystkie przyjechały z innych części Polski pomagać powstańcom. Ważna część wystawy odnosi się do okresu plebiscytu na Górnym Śląsku. Kobiety zajmowały się wtedy promowaniem i namawianiem do udziału w głosowaniu. Kiedy już głosy miały trafiać do urn, takich jak zaprezentowana na wystawie, sprawdzały listy wyborców, przyjmowały na dworcach głosujących emigrantów i załatwiały im wyżywienie i noclegi.

Niewidoczną i tajemniczą częścią wystawy jest pokój zagadek. W “Skrytce powstańców” przygotowanej przez Cudotwórnię można się poczuć jak w mieszkaniu z czasów międzywojnia. W pomieszczeniach trzeba poszukać wskazówek i wykorzystać wiedzę na temat powstań śląskich. Cel to odnalezienie tytułowej skrytki. W pokoju zagadek może jednocześnie przebywać od dwóch do sześciu osób (w przypadku grup szkolnych do 10 osób). Czas na odkrycie zagadki to 45 min.

Wystawę można oglądać w budynku Centrum Scenografii Polskiej do 5 stycznia 2020 roku. Jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-20.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*