Reklama

Szykuje się podwyżka stawek na autostradzie A4. Jest wniosek do GDDKiA

Redakcja
Podwyżka stawek opłat za przejazd autostradą A4. Zarządca odcinka Katowice-Kraków wystąpił z wnioskiem o zmiany do GDDKiA. Powód to wzrost kosztów.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków przygotowuje się do zmiany stawek za przejazd. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska złożyła odpowiedni wniosek do GDDKiA. Zgodnie z nim, wzrosnąć mają ceny na „bramkach”. Obecnie za przejazd kierowcy samochodów osobowych płacą 12 zł, a taniej mają ci, którzy korzystają z płatności automatycznych. Jeśli ktoś używa urządzenia do elektronicznego poboru opłat A4Go lub aplikacji mobilnych, to cena za przejazd przez jeden plac poboru opłat wynosi 9 zł. Niezależnie od metody płatności, stawka ma wzrosnąć. – Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii – mówi Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM SA.

We wniosku złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad spółka wystąpiła o zgodę na zmianę stawek od 4 lipca. Miałyby one wynosić:
dla kategorii 1 (innych niż  motocykle) – 13 zł (zamiast obecnych 12 zł),
dla kategorii 2, 3, 4 i 5  – 40 zł (zamiast 35 zł).

Powyższe opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO), tj. w Mysłowicach i Balicach. Aby skorzystać z niższych stawek, należy korzystać z jednej z metod automatycznych, które umożliwia elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota. Po podwyżce zamiast 9 zł kierowcy korzystający z powyższych sposobów płatności również zapłacą więcej o 1 zł, ponieważ wysokość bonifikaty się nie zmieni. Nadal będzie wynosiła 3 zł, czyli przejazd przez jedną „bramkę” będzie kosztował 10 zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*