Reklama

Wszedł nowy system opłat na autostradzie A4. Nie trzeba będzie zatrzymywać się przed bramkami

Redakcja
Zmiany w płatnościach na odcinku autostrady A4. e-TOLL to nowy system, dla którego będzie przeznaczona część bramek na miejscach poboru opłat. Od dzisiaj można korzystać z aplikacji mobilnej.

Zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad odcinki dróg mają nowy system płatności. Zostało nim objęte autostrada A2 (Konin-Stryków) i autostrada A4 (Wrocław-Sośnica). System e-TOLL jest oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego (geolokalizacji). Nad jego wdrożeniem pracowało Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. Dzisiaj udostępniona została aplikacja e-TOLL PL, która umożliwi przejazd przez punkty poboru opłat bez płatności kartą czy gotówką na miejscu. Do tej pory służył do tego system viaTOLL, ale będzie on przez najbliższe miesiące wygaszany, aż do 30 września. Do tego czasu działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.

Wraz ze startem systemu na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostały uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe.
Przy wjeździe na odcinek autostrady A4 Wrocław–Sośnica użytkownicy e-TOLL muszą jechać pierwszym skrajnym pasem ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub jednym z dwóch skrajnych pasów ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony. Są one oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL. Na dedykowanych pasach wjazdowych e-TOLL nie ma możliwości pobrania biletu. Tak samo jest podczas wyjazdu z autostrady. Z tą różnicą, że kierowcy korzystający z e-TOLL będą mieli do dyspozycji 3 skrajne prawe pasy ruchu. W bramkach oznaczonych biało-czerwoną tablicą e-TOLL nie będzie możliwości uiszczenia opłaty za przejazd gotówką, kartami płatniczymi oraz kartami flotowymi.

Od 1 grudnia 2021 r. przejazd państwowymi odcinkami autostrad będzie się odbywał bez zatrzymywania się przed bramkami. Kierowcy pojazdów o masie do 3,5 t będą mogli opłacić przejazd na dwa sposoby. Przez zakup biletu autostradowego np. na stacji benzynowej podając numer rejestracyjny pojazdu i na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do e-TOLL.

Więcej informacji o tym, jak zarejestrować się i korzystać z e-TOLL można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*