Reklama

Szlabany zamiast słupków, parkomaty i ograniczony wjazd. Park Śląski szykuje zmiany dla kierowców

Park w dniu otwarcia Stadionu Śląskiego. Zdjęcie archiwalne.

Łukasz Kądziołka
Duże zmiany dla kierowców w Parku Śląskim. Ruch ma być bardziej ograniczony niż do tej pory, ponieważ słupki zostaną wymienione na szlabany. Pojawią się też parkomaty.

Park Śląski przymierza się do dużych zmian dotyczących wjazdu i parkowania. Niedawno spółka należąca do województwa ogłosiła przetarg na dostawę oprogramowania i infrastruktury systemu parkingowego oraz przebudowę układów drogowych na wjazdach i wyjazdach z parku. Chodzi między innymi o ograniczenie ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych. – Celem realizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników Parku Śląskiego, poprzez wyłączenie ruchu pojazdów w centralnej części parku oraz modernizacja istniejących wjazdów co wpłynie na zmniejszenie korkowania się ulic Złotej i Chorzowskiej – informuje Aneta Miler, rzecznik prasowa Parku Śląskiego.

Do tej pory były problemy z kontrolowaniem wjazdów. Nieco ponad rok temu doszło nawet do potrącenia pieszego na alei Gwiazd w kierunku Stadionu Śląskiego. Jak ustaliła wtedy policja,  kierowca miał prawo poruszać się po tej drodze, bo stanowi ona dojazd do planetarium. Problem to brak jasnych zasad dla kierowców w parku. Choć zasady poruszania się określają regulamin i znaki, to w praktyce niemal od każdej strony można podjechać samochodem w głąb parku.

Do poprawy bezpieczeństwa ma się przyczynić inwestycja, która obejmie przebudowę wjazdów, usunięcie kilkuset słupków i montaż nowej infrastruktury w postaci szlabanów. – Infrastruktura pojawi się na istniejących wjazdach oraz w centralnej części parku – mówi Miler. Przebudowa wjazdów będzie dotyczyć: wjazdu od ul. Chorzowskiej (od „Karolinki”), wjazdu od alei Harcerskiej (AKS), wjazdu od ulicy Złotej (ZOO). Dodatkowo powstanie kolejny punkt poboru opłat na wjeździe od Alei Klonowej (wjazd od ul. Siemianowickiej).

Przebudowa będzie polegała na dodaniu dodatkowych szlabanów. – Wjazd do strefy centralnej Parku dla samochodów będzie ograniczony szlabanami, których szerokość pozwoli na swobodny przejazd rowerów, przy jednoczesnym zablokowaniu ruchu samochodów – wyjaśnia rzecznik prasowa Parku Śląskiego. To pozwoli usunąć kilkaset słupków, które aktualnie odgradzają jezdnie od ciągów przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów.

Parkingi w Parku Śląskim zaznaczono na niebiesko (źródło: https://parkslaski.pl).

Poza tym park zamawia nowy system płatności za postój. Jednym z elementów nowego systemu parkingowego będą m.in. parkomaty samoobsługowe. Jednak nie oznacza to, że liczba miejsc parkingowych będzie zwiększana. Parkowanie ma być możliwe tylko w tych strefach, które funkcjonują teraz, a dojazd do poszczególnych atrakcji m.in. Planetarium Śląskiego, Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz restauracji będzie możliwy wyłącznie wjazdami do tego przeznaczonymi. – Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom zostanie całkowicie ograniczone „jeżdżenie na nawigację” – zapowiada Park Śląski.

Obecnie Park Śląski dysponuje około 612 miejscami parkingowymi. Poza tym drugie tyle miejsc znajduje się przy alei Klonowej . Są one wykorzystywane przy okazji organizacji dużych imprez na terenie Stadionu Śląskiego.


Tagi:

Komentarze

  1. dan 5 marca, 2024 at 12:08 pm - Reply

    Cieszcie się zanim przyjdą radni Po i sprzedadzą deweloperom Park tak jak to zrobili radni Platformy z Chorzowa z działkami w Parku i z wesołym miasteczkiem.

    • mieszkaniec 5 marca, 2024 at 1:07 pm Reply

      za Pisu też nic nie zrobili. Gdyby nie kasa z Uni to by tam dopiero księżycowy teren był. Przecież okazuje się że 18 lat temu był już projekt na złączenie tych miasteczek w całość. To dali próg 2,5 mln ma mieć metropolia, tak jakby Warszawa miała 2,5 mln.

  2. Nocny 5 marca, 2024 at 7:47 am - Reply

    ani słowa o tym jak ten ruch ma być odseparowany od pieszych. To jedynie skok na kasę.

    • Ekonom 5 marca, 2024 at 12:36 pm Reply

      Dokładnie, przecież te szlabany będą się podnosiły, więc z punktu widzenia potrąconego pieszego nic się nie zmieni.

  3. Jan 4 marca, 2024 at 2:57 pm - Reply

    I jeszcze pracownicy ZOO, robiący sobie skrót Aleją leśną na Bytków

  4. kukura 4 marca, 2024 at 1:57 pm - Reply

    Skandal!! A to kurier z pralką może jechać!!

    • Rafał R 5 marca, 2024 at 9:38 am Reply

      A teraz telewizor i tapczan też będzie na plecach tachał 🙂

      • Parkingowy 5 marca, 2024 at 12:41 pm Reply

        Po co pralka, jak można rowerem dojechać nad Rawę i tam w zgodzie z naturą wyprać swoje kales… to znaczy: wysokiej klasy bieliznę termoaktywną?

  5. MIESZANIEC 4 marca, 2024 at 1:05 pm - Reply

    A na dolinie tyrzech stawow w Katowicach Krupa i banda z ratusz nie roba nic . Na rolkostradzie dalej jedt bloti i woda ! i tak od trzech miesiecy . Z drugiej strony alejek dziura na dziurze ..

  6. mieszkanic 4 marca, 2024 at 12:59 pm - Reply

    Park , jaki park ? Drzewa wycinane ….. asfalt dzirawy …… i tylko kasa ? to juz nie jest park tylko jego parodia !

    • Mieszkaniec 4 marca, 2024 at 8:25 pm Reply

      park to miejski teren uporządkowany. Drzewa wymagaja pielęgnacji, czasmi wycinki ale sa wstawiane nowe. Niestety utrzymanie zieleni jest bardzo drogie, bardzo drogie.
      Park powstał w granicach 3 miast. 3 miasta to nie jedno miasto.

      • Parkingowy 5 marca, 2024 at 12:34 pm Reply

        „park to miejski teren uporządkowany” ta… no chyba, że nazwie się go Parkiem Leśnym 😀

  7. AA 4 marca, 2024 at 11:15 am - Reply

    Taka ciekawostka: ile Park Śląski wydał pozwoleń na poruszanie się po całym parku? Czyli na jazdę gdzie się chce i nie trzeba jeszcze do tego płacić.
    Otóż mogło by się wydawać że niewiele: no bo niby pracownicy, jacyś podwykonawcy itd.
    NIC BARDZIEJ MYLNEGO
    Otóż w 2023 roku pozwolenia wydano dla prawie 3 000 pojazdów 🙂
    O pozwoleniach na „okaziciela” już nawet nie wspominam

    • Andrzej 4 marca, 2024 at 11:54 am Reply

      Gdzie można sprawdzić tą informację? Spory ruch zapewne generują te restauracyjne budy pochowane po krzakach.

      • AA 4 marca, 2024 at 12:53 pm Reply

        Budy w krzakach rozdają takie pozwolenia swoim lepszym klientom by nie musieli płacić 5 zł za wjazd.
        Na forum skyscrparcity chyba z rok temu publikowane było oficjalne pismo Parku

  8. Andrew 4 marca, 2024 at 10:03 am - Reply

    Ciekawe czy to coś zmieni… Jest po prostu smutno, gdy człowiek ucieka do parku by odetchnąć od ruchu samochodowego, a już na wstępie trafia od strony Siemianowic na przebudowaną drogę zawaloną samochodami. Jak ma pecha to nawet trafi się zawracający autobus blokujący całą szerokość drogi.

    • mieszkaniec 4 marca, 2024 at 11:50 am Reply

      ta strona od Siemianowic, prosiła się o szerszy chodnik dla pieszych oraz dodatkowa czesc drogi dla rowerzystów. Zrobili tylko odświeżenie tego co było. zamienili cegłę na asfalt. i w szycie godzinowym ciężko się minąć na chodniku, do tego jada na chulajnogach. z kijkami. a na drodze parking dla samochodów. Przepalone pieniądze na przebudowę moim zdaniem

      • AA 4 marca, 2024 at 1:10 pm Reply

        Po całym parku poruszaj się jako pieszy całą szerokością. Nie musisz iść pseudochodnikiem.
        Na każdym wjeździe stoi znak D-40 „strefa zamieszkania” czyli ruch pieszych całą szerokością, ograniczenie prędkości do 20 km/h, dzieci poruszające się bez opieki.
        Ja chodzę środkiem każdej możliwej drogi gdzie poruszają się auta. To kierowcy są w parku a nie piesi na autostradzie.

Dodaj komentarz

*
*