Reklama

Szczątki Żołnierzy Wyklętych odkryte na cmentarzu w Katowicach

Ł. K.
Szczątki Żołnierzy Wyklętych znalezione na jednym z katowickich cmentarzy. Według ustaleń IPN, w tym miejscu pogrzebanych zostało 7 osób. Kości zostaną ekshumowane i poddana badaniom DNA. Chodzi o ustalenie tożsamości żołnierzy i ich godny pochówek.

Na cmentarzu przy ul. Panewnickiej chowano osoby zamordowane i zmarłe w więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Miejsce to zostało wytypowane po analizie historycznych dokumentów. Zgodnie z przewidywaniami historyków, znaleziono dzisiaj szczątki Żołnierzy Wyklętych. Wszystkie osoby miały zostać rozstrzelane w ciągu kilku dni, pod koniec 1946 roku. Szczątki należą do żołnierzy związanych z Narodowymi Siłami Zbrojnymi i członków Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Byli oni łącznikami kpt. Henryka Flamego – ps. Bartek, który był dowódcą grup leśnych VII śląskiego okręgu Narodowym Sił Zbrojnych.

IPN spodziewa się znaleźć szczątki siedmiu żołnierzy: Jana Kwiczały – ps. Emil, Ernesta Kozubka – ps. Grom, Józefa Kołodzieja – ps. Wichura, Józefa Olszara – ps. Ojciec, Władysława Guzdka – ps. „Wilk”, Bolesława Palasza – ps. Ogień i Franciszka Skrobola. Szczątki trafią do rodzin. – Musimy te szczątki oddać rodzinie. Oni dowiedzieli się w bardzo drastyczny sposób, zanosząc paczki do więzienia, że te osoby nie żyją. Nigdy nie wiedziały na pewno gdzie ich bliscy spoczywają. Żołnierze zostali pogrzebani, a nie pochowani. Właśnie to chcielibyśmy naprawić – mówi Adam Kondracki z Instytut Pamięci Narodowej.

Po wykopaniu szczątki zostaną przewiezione do zakładu medycyny sądowej i tam poddane identyfikacji. W tym celu pobrano DNA członków rodzin ofiar. To długotrwały proces. Może potrwać kilka miesięcy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*