Reklama

Kolejna firma będzie w Katowicach wypożyczać samochody elektryczne na minuty

Łukasz Kądziołka
Kolejna firma będzie w Katowicach wypożyczać smaochody elektryczne na minuty. Kilka dni temu pisaliśmy o inicjatywie Taurona i ING, a dziś o swoich planach poinformowła rybnicka firma GreenGoo, która podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Przy kampusachh UŚ w różnych miastach staną stacje ładowania „elektryków”, a studenci będą mieli zniżki na wypożyczanie aut.
Krzysztof Gawałek z firmy Green Goo.

Uniwersytet Śląski rozpoczyna współpracę z rybnicką firmą Green Goo. Uczelnia chce, żeby studenci jeździli na uczelnię „elektrykami”. Dlatego postanowiła, że przy każdym kampusie staną ładowarki samochodów elektrycznych. Na razie firma z Rybnika dysponuje dwiema ładowarkami i czterema miejscami postojowymi na parkingu Galerii Katowickiej, ale sieć ma być sukcesywnie powiększana. Więcej ma być też samochodów.  – Chcemy wychodzić poza granice Katowic i docelowo komunikować całą metropolię. Konieczne jest zwiększenie floty i będziemy starali się dokładać samochodów – deklaruje Krzysztof Gawałek z firmy GreenGoo. Dodaje, że docelowo flota miałaby liczyć 61 pojazdów. Dwa tygodnie temu uruchomiona została stacja na kampusie w Chorzowie. Kolejna jeszcze w tym roku stanie w Cieszynie. W przyszłym roku takie stacje będą działały w Katowicach i Sosnowcu. W stolicy województwa jedna znajdzie się w pobliżu rektoratu UŚ, a druga przy akademikach w Ligocie.

GreenGoo udostępni dla wszystkich użytkowników 13 BMW i3. Wypożyczanie ma się odbywać przez aplikację GreenGoo, która zostanie uruchomiona 1 grudnia o północy. To będzie pierwsza aplikacja w Polsce umożliwiająca nie tylko wypożyczanie, ale również ładowanie samochodów na stacjach. Na każdym kampusie UŚ dzierżawi działki pod budowę stacji i wyznaczenie pięciu miejsc parkingowych. Resztą zajmuje się rybnicka firma.

Podpisaliśmy umowę dokładnie na dwa lata. Natomiast zakładamy bardzo dobrą współpracę. Mam nadzieję, że bezterminową. Liczymy na to, że tych punktów dostępu do ładowania samochodów elektrycznych będzie dużo więcej. Mam też nadzieję, że przybędzie Tesli – mówi dr Agnieszka Skołucka, kanclerz Uniwersytetu Śląskiego. Na razie 13 udostępnionych pojazdów to wspomniane BMW, ale niektórzy stali i sumienni klienci będą też mogli wypożyczyć Teslę. Za minutę jazdy i3 trzeba zapłacić 99 gr. Studenci za wypożyczenie samochodu będą płacili mniej niż pozostali użytkownicy. Ile? Cena ma zostać podana wraz ze startem aplikacji. Z kolei ładowanie na stacjach GreenGoo przez najbliższe 1,5 miesiąca będzie bezpłatne.Wypożyczony smochód nie musi być pozostawiony tam, gdzie są dostępne ładowarki. Granice stanowi teren Katowic i kampusy UŚ w poszczególnych miastach. Użytkownicy nie będą płacili dodatkowo za parkowanie w dowolnym miejscu. Wiadomo, że podczas szczytu klimatycznego poruszanie się po centrum będzie utrudnione. Pomysłodawcy spodziewają się, że na początku aplikacja nie będzie się cieszyła zbyt dużą popularnością. – Sytuacja w ogóle w obrębie Katowic będzie wyjatkowa. Szczyt klimatyczny nawet troszeczkę opóźnia montaż tych stacji. Natomiast nie ma to żadnego związku i jest to absolutny zbieg okoliczności, że te stacje powstają akurat teraz – tłumaczy dr Skołucka.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*