Reklama

Parking w strefie kultury będzie płatny. Ruszyła akcja straży miejskiej

Ł. K.
Miasto w końcu zabiera się za problem rozjeżdżania strefy kultury. Akcja “Parkuj kulturalnie. Jesteś w strefie kultury” to apel do kierowców, ale wkrótce w tym miejscu nastąpią duże zmiany. Parking będzie płatny i w przyszłości ma być większy.

Na temat niszczenia strefy kultury powstało wiele artykułów. Codziennie na parkingach, które mogą pomieścić ok. 800 samochodów, swoje auta zostawiają głównie kierowcy spoza Katowic. Chociaż to największy darmowy parking w centrum miasta, to przyjezdni i tak narzekają, że miejsc jest za mało. W końcu problem w bardzo grzeczny sposób chce zaznaczyć miasto. Od dzisiaj kierowcy będą otrzymywali ulotki, w których znajdą informacje jakie konsekwencje grożą za rozjeżdżanie przestrzeni strefy kultury. Zdaniem straży miejskiej, takie połączenie karania i edukowania może zdać egzamin. – Stosujemy wszelkiego rodzaju formy represji, jak i działań profilaktyczno-prewencyjnych. Natomiast uważam, że jeśli chodzi o blokady, to jest to ostateczność. Stosujemy je w miejscach, gdzie faktycznie ten ruch jest utrudniony przez kierujących pojazdami – mówi Paweł Szeląg, komendant straży miejskiej w Katowicach. Od początku tego roku strażnicy w strefie kultury interweniowali z powodu nieprawidłowo zaparkowanych samochodów 325 razy i wystawili 195 mandatów. Komendant strażników uważa, że ciągłe karanie nie pomaga.

Dlatego teraz kierowcy będą też otrzymywali ulotki np. przy wydawaniu biletów w kasach NOSPR, a na wjazdach na parkingi stanęły znaki z napisem: “Parkuj kulturalnie. Jesteś w strefie kultury”. Jednak władze miasta wiedzą, że to rozjeżdżania strefy kultury nie zakończy. – To jest kwestia wprowadzenia odpłatności za parkowanie. Nad tym pracujemy i jesteśmy prawie na końcu tej drogi. Mam nadzieję, że w tym roku pojawią się pierwsze parkomaty i ta możliwość korzystania z parkingów będzie limitowana – mówi prezydent Marcin Krupa. Wiadomo, że w szczególności miasto chce zająć się częścią “A” parkingu, który “jest najbardziej newralgiczny”. Na razie prezydent nie zdradził, na czym polegać miałyby nowe zasady pozostawienia samochodu w strefie kultury. Wiadomo za to, że miasto rozważa również powiększenie parkingu w przyszłości. – Swego czasu był zaprojektowany parking wielopoziomowy. Wysoki, bardzo okazały budynek z częścią usługową na parterze. Wydaje mi się, że tego typu obiektu nie powinniśmy tu budować – mówi Krupa. Jednak, zadaniem prezydenta,  obecny parking mógłby zostać powiększony o jeden lub dwa poziomy. – Nad tym oczywiście muszą usiąść architekci i osoby, które mają wyczucie smaku i urbanistyki – dodaje. W tym roku mogą powstać założenia takiej inwestycji, ale o terminie realizacji na razie nie ma mowy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*