Reklama

Strażnicy miejscy przyklejają specjalne naklejki na piece węglowe

G. Ż.
Mieszkańców Katowic i całego województwa śląskiego czeka wielka wymiana pieców węglowych. To efekt przyjętej przez sejmik województwa śląskiego tzw. uchwały antysmogowej. Zgodnie z nią nie tylko nie można już palić wybranymi paliwami stałymi (muł węglowy, flotokoncentraty, wilgotne drewno), ale w ciągu kilku najbliższych lat trzeba będzie wymienić piece. Katowicka straż miejska właśnie rozpoczyna akcję, podczas której będzie o tym przypominać za pomocą naklejek.

Od kilku lat straż miejska kontroluje czy mieszkańcy nie spalają śmieci. Obecnie strażnicy informują też o konsekwencjach wprowadzenia tzw. uchwały antysmogowej. Niedługo będą też naklejać na stare piece naklejkę z dokładną datą, do której trzeba będzie wymienić kocioł. Wymiana tych najstarszych musi nastąpić do 31 grudnia 2021 roku. Kolejne do końca 2023, 2025 i 2027.

W Katowicach można dostać duże dofinansowanie do wymiany źródła ciepła. Najbardziej opłaca się wymiana na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub zainstalowanie ciepła sieciowego. Można dostać z urzędu miasta 80% kosztów (maksymalnie do 10 000 zł). Tylko w tym roku urząd dopłaci do wymiany ponad 870 systemów grzewczych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*