Reklama

Stadion Śląski i Katowice mają coraz większe szanse na Mistrzostwa Europy 2024

Ł. K.
Stadion Śląski stara się o organizację lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2024 roku. Dzisiaj okazało się, że polska kandydatura ma jeszcze większe szanse na sukces. Z rywalizacji odpado jedno z miast i teraz do pokonania pozostaje Rzym.

Międzynarodowa impreza sportowa na Stadionie Śląskim o krok bliżej. Jeśli udałoby się przyciągnąć Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce to byłoby pierwsze tak prestiżowe wydarzenie na tym obiekcie. Prawie rok temu, w grudniu 2018 roku, kandydatura została przedstawiona Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej. Początkowo projekt nosił nazwę #Silesia2024, ale okazało się, że o organizację muszą się ubiegać miasta. Dlatego polska kandydatura została przemianowana na Katowice Silesia. W walce o organizację zawodów miały z województwem śląskim rywalizować trzy miasta: Göteborg, Mińsk i Tampere. Kandydatura fińskiego miasta została odrzucona już w styczniu. Następnie, wiosną tego roku, zrezygnował Göteborg. Pozostały tylko dwie kandydatury Polski i Białorusi. Jednak w sierpniu zgłosił się jeszcze Rzym.

Pod koniec ubiegłego miesiąca przedstawiciele European Athletics przyjechali do Polski, żeby ocenić na miejscu możliwości organizacyjne. Niedługo po tym miała zapaść decyzja o odrzuceniu jednego z miast. Tak, aby ostatecznie federacja miała do wyboru dwa. Dzisiaj Polski Związek Lekkiej Atletyki otrzymał informację, że stolica Białorusi wycofała się z ubiegania o organizację. Tym samym szanse Stadionu Śląskiego wzrosły. – Cieszę się, że nasze szanse się zwiększają, bo przy dwóch kandydaturach możemy mówić o szansach 50 na 50 procent. Ponadto, warto zwrócić uwagę, że organizatorem ME w 2022 r. zostało Monachium, a w 2020 r. najlepszych lekkoatletów Europy gościć będzie Paryż. Tak więc patrząc na geografię sportową to nasza część Europy ma szansę się pokazać w najbliższych latach tylko za sprawą Polski – komentuje Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego. Dodał, że przedstawiciele Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej byli pod wrażeniem infrastruktury i dobrze ocenili dokumenty złożone przez województwo. Ostateczna decyzja dotycząca gospodarza lekkoatletycznych Mistrzostw Europy 2024 ma zapaść w maju przyszłego roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*