Reklama

Średnio 11 osób w pociągach Bytom-Gliwice. To połączenie z dofinansowaniem metropolii

Zdjęcie archiwalne.

Ł. K.
Nadal małe zainteresowanie połączeniem kolejowym pomiędzy Gliwicami a Bytomiem. W tym roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ponownie dofinansuje pociągi Kolei Śląskich na tej relacji.

W zeszłym roku metropolia wyłożyła 17 milionów złotych na 104 połączenia realizowane przez Koleje Śląskie. W tegorocznym rozkładzie tych połączeń będzie mniej, bo 94. Jednak kwota dofinansowania ma być wyższa, wyniesie 20,9 mln zł. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ostatnio pochwaliła się, że to rekordowa kwota.

Jeśli chodzi o finanse, to wzrosły koszty. Jeśli zaś o zmniejszenie liczby połączeń to ma to związek z rezygnacją z połączeń na trasie Katowice-Sławków, ponieważ spółka PKP PLK zaplanowała prace remontowe na tej linii.

W rozkładzie jazdy na 2023 rok GZM dofinansuje 36 połączeń w relacji Bytom-Gliwice, Katowice-Gliwice (22), Tychy Lodowisko-Katowice (24) i Tychy Lodowisko-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice (12). 1/3 połączeń ze wsparciem GZM to trasa pomiędzy Bytomiem a Gliwicami. Już w poprzednim rozkładzie GZM dofinansowywała to połączenie.  Mimo że od początku zainteresowanie nią jest niewielkie.

Pociągi pasażerskie powróciły na tę relację 12 grudnia 2021 roku po 7 latach przerwy. Już w lutym 2022 pisaliśmy, że korzysta z nich niewiele osób. W pierwszym miesiącu składy woziły średnio po 5 pasażerów. Po przeszło roku frekwencja wzrosła dwukrotnie, choć to nadal niewiele. W dni powszednie średnio podróżuje 165 osób w relacji Bytom-Gliwice i 180 z Gliwic do Bytomia. Dziennie kursuje 15 par pociągów. To oznacza, że w zależności od kierunku średnio w składzie jest 11 lub 12 pasażerów. Jeszcze mniejsza frekwencja jest w weekendy. Małe obłożenie składów Kolei Śląskich ma odzwierciedlenie w sprzedaży biletów. Miesięcznie jest to średnio około 4770 biletów jednorazowych i ok. 20 okresowych.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 16 stycznia, 2023 at 12:11 am - Reply

    Spróbowałem to rozłożyć na części proste (w takim zaokrąglonym, statystycznym uproszczeniu) i wychodzi mi, że będą dopłacać 109 zł do 1 przejechanego kilometra i 173 zł do 1 pasażera na tej trasie. Dla porównania Warszawa w maju 2022 albo 2021 dopłacała 11 zł do metra, chyba 20 do SKM i 30 do Kolei Mazowieckich. My bardzo rozrzutni jesteśmy albo po prostu głupi ? Już sobie wyobrażam jaki będzie deficyt na linii Bytom – Katowice przez Chebzie.

Dodaj komentarz

*
*