Reklama

Ponowne podejście do pociągów pomiędzy Gliwicami a Bytomiem. 8 lat temu woziły powietrze

Łukasz Kądziołka
Dokładnie za 2 miesiące kolejowe połączenie Bytom- Gliwice zostanie reaktywowane po raz kolejny. Teraz pociągi mają jechać szybciej niż 8 lat temu, kiedy woziły powietrze.

Po ośmiu latach pociąg pasażerskie powrócą na tory pomiędzy Gliwicami a Bytomiem.  To będzie kolejna próba przywrócenia tego kolejowego połączenia. W 2013 roku się nie udało. Szybko, bo zaledwie po kilku miesiącach, zlikwidowano linię z powodu braku zainteresowania. Mimo porażki, o ponownej reaktywacji mówiło się jeszcze w 2017 roku. Ówczesny zarząd województwa przeprowadził nawet badania dotycząc tego odcinka kolejowej infrastruktury. Zorganizowano przejazd dla mediów i promowano to połączenie pasażerskie jako świetne rozwiązanie komunikacyjne. W przejeździe tym brał udział ówczesny prezes Kolei Śląskich. Wojciech Dinges teraz pracuje w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Uważa, że tym razem to połączenie powinno się przyjąć. – Przywracamy je, ale z inną prędkością. Z innymi możliwościami skorzystania z autobusów. Wtedy to było jednorodne połączenie, tylko kolejowe. Wtedy to było tylko 8 par, teraz będzie to 15 w dni robocze. Przemyślane pod kątem dojazdu na uczelnię czy do strefy ekonomicznej – mówi zastępca dyrektora w Departamencie Komunikacji i Transportu GZM. Dlatego metropolia zapłaci Kolejom Śląskim za obsługę tego połączenia przez najbliższy rok. Dodatkowe kursy do Sławkowa (realizowane będą przez Polregio) i pociągi na trasie Bytom-Gliwice będą kosztowały ponad 10 mln zł.

Pociągi wyjadą na tę linię dokładnie za dwa miesiące. Prędkość zmieni się dzięki inwestycji, która właśnie dobiegła końca. – Wymieniono ok. 18 km torów, ok. 30 km sieci trakcyjnej i 21 rozjazdów. Dzięki temu pociągi już jadą szybciej i sprawniej na tym wskazanym odcinku. Od grudnia, czyli od nowego rozkładu jazdy prędkość pociągiem wzrośnie nawet do 100 km/h. Przed modernizacją było to 30 km/h – mówi Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Inwestycja miała na celu przede wszystkim usprawnienie transportu towarów. Jednak dzięki GZM skorzystać mają również pasażerowie. Zmodernizowano tory na odcinku od Bytomia, przez Bytom Bobrek i Zabrze Biskupice do Maciejowa Północnego.

Pierwszy pociąg pomiędzy Bytomiem a Gliwicami ma wyjechać 12 grudnia. Czas podróży to 19-22 minut. Przystanków i stacji po drodze nie będzie, bo zostały one zlikwidowane. Bilet będzie kosztował ok. 5 zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*