Reklama

Jest szansa na dodatkowe tory pomiędzy Katowicami a Gliwicami. Będą konsultacje

Ł. K.
Dzisiaj konsultacje społeczne dotyczące ważnej linii kolejowej pomiędzy Katowicami a Gliwicami. Możliwe, że w przyszłości dobudowane zostaną tory i skróci się czas przejazdu na tej trasie. Na razie trwają analizy.

Trwają prace przedprojektowe dotyczące ważnej linii kolejowej pomiędzy Katowicami a Gliwicami. To jeden z głównych szlaków wykorzystywany przez pociągi pasażerskie i towarowe. Jest to również jedno z najpopularniejszych kolejowych połączeń w ofercie Kolei Śląskich. W godzinach szczytu komunikacyjnego pociągi regionalnego przewoźnika kursują na tej trasie co 15-20 minut. Jest szansa, że linia 137 będąca częścią europejskiej linii kolejowej E30 zostanie rozbudowana.

Na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych powstaje studium wykonalności. Trwa analiza możliwości dobudowy torów, dzięki którym oddzielony zostałby ruch aglomeracyjny od dalekobieżnego. To z kolei zwiększyłoby przepustowość tej linii i umożliwiłoby uruchomienie większej liczby połączeń pasażerskich oraz przewóz większej ilości towarów. Plan jest taki, że czas jazdy pociągów miałby się skrócić. Aktualnie wynosi on od 20 do 26 minut. Poza tym mogłyby powstać przystanki kolejowe, a istniejące byłyby dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wykonawca studium przenalizuje również usprawnienie przewozu towarów na Śląsku. Po torach mogłyby kursować cięższe i dłuższe (750 m) pociągi towarowe, m.in. w relacjach międzynarodowych.

Jednym z elementów studium wykonalności są konsultacje społeczne. W tym tygodniu odbędą się one we wszystkich miastach, przez które przebiega linia E30. Poniżej harmonogram.

 • 16 maja o godz. 12.00 w Katowicach przy ul. Żeliwnej 38,
 • 16 maja o godz. 16 w Chorzowie przy ul. Wolności 3,
 • 17 maja o godz. 12 w Świętochłowicach przy ul. Wiktora Polaka 1,
 • 17 maja o godz. 17 w Rudzie Śląskiej przy ul. Dworcowej 33,
 • 18 maja o godz. 17 w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91a.

W Katowicach ma zostać zorganizowane dodatkowe spotkanie w godzinach popołudniowych. Na razie nie ustalono terminu i miejsca. Miasto ma poinformować o konsultacjach w najbliższym czasie. Zadanie jest realizowane we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Jego wartość to 3,2 mln zł. Termin zakończenia prac przedprojektowych III kwartał 2023 roku. Opracowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane mogłyby być realizowane w nowej perspektywie finansowej, czyli dopiero po 2027 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 16 maja, 2022 at 9:58 am - Reply

  Konsultacje ?? Przcież w tym przypadku od pomysłu do przemysłu to minimum 5 lat !! Za 5 lat Katowice będą stały w gigantycznych korkach, zarówno od Gliwic jak i Bytomia. Czy oni w tej Farśawie, naprawdę uważają nas za obywateli drugiej kategorii… ?? Nigdy, ale to nigdy, problem transportu publicznego/masowego, nie rysował się na Śląsku w tak czarnych barwach… Nawet za komuchów !!

 2. koala 12 maja, 2022 at 9:41 pm - Reply

  Tory i przystanki pewnie powstaną, pytanie tylko kiedy

Dodaj komentarz

*
*