Reklama

Kopalnia Murcki-Staszic ma fedrować do 2032 roku

Grzegorz Żądło
Podczas czwartkowej sesji rady miasta, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula poinformował, że z informacji posiadanych przez władze miasta wynika, że kopalnia Murcki-Staszic ma zostać zamknięta do 2032 roku. Zaznaczył jednak, że nie są to informacje oficjalne, a Katowice nie biorą udziału w rozmowach z rządem na temat transformacji energetycznej.

Od kilku dni w Katowicach trwają rozmowy szefów związków zawodowych z przedstawicielami rządu. Chodzi o wypracowanie stanowiska w sprawie transformacji energetycznej, którą musi przejść Polska, a która w głównej mierze odbije się na górnictwie i Górnym Śląsku. Będzie bowiem oznaczała zamykanie kopalń.

O katowickie kopalnie i ich przyszłość zapytał podczas sesji radny Jarosław Makowski. Wiceprezydent Sobula zaznaczył, że miasto nie jest stroną w rozmowach. Nie zostało do nich zaproszone i nikt nie pyta władz Katowic o zdanie. Powiedział jednak, że z nieoficjalnych informacji wynika, że kopalnia Murcki-Staszic ma fedrować do 2032 roku. Z kolei  KWK Wujek miałaby zostać zlikwidowana szybciej. – Kopalnia Wujek pracuje obecnie w głównej mierze na ścianach kopalni Murcki-Staszic, dlatego logiczne wydaje się połączenie tych dwóch podmiotów – powiedział wiceprezydent Katowic. Dodał, że w KWK Murcki-Staszic nieco ponad 50% pracowników deklaruje się jako mieszkańcy Katowic. To około 2100 osób. Zaznaczył, że tych 11 lat, które pozostało kopalni, trzeba wykorzystać na zapewnienie pracownikom przejścia do innych branż. Oczywiście, część skorzysta z różnych programów osłonowych albo przejdzie na emeryturę. Bogumił Sobula wyraził przekonanie, że w Katowicach są warunki do tworzenia nowych miejsc pracy, więc likwidacja kopalń nie powinna negatywnie wpłynąć na kondycję miasta i sytuację na rynku pracy.


Tagi:

Komentarze

 1. Mieszkaniec 30 marca, 2021 at 4:41 pm - Reply

  Czemu tak późno. Szybciej to powinni zamknąć !

 2. ss 26 września, 2020 at 7:34 pm - Reply

  zamknac wszytkie nierentowne kopalnie stop patologi gorniczej!!!!!

 3. rex 25 września, 2020 at 11:41 am - Reply

  Obiecane było wypowiedzenie pakietu Klimatycznego podpisanego w 2013 przez Trzaska i gdzie jest to wypowiedzenie?

  • Sebastian 31 marca, 2021 at 7:33 am Reply

   Niczego nikt nie wypowie. Bo to byłoby zwyczajnie głupie!
   Epoka węgla się skończyła raz na zawsze.

   Szlag mnie trafia jak nie ma pieniędzy na nic a pompują kasę w PGG – znów miliard poszedł.
   Rozgonić to towarzystwo na cztery strony świata!!

  • Piotr 25 września, 2020 at 11:27 pm Reply

   W dupie bo to idiotyzm. I jakiego trzaska trolu pisowski.

Dodaj komentarz

*
*