Reklama

Ścieki z Katowic przestaną płynąć do Sosnowca

Grzegorz Żądło
To będzie największa w ostatnich latach inwestycja Katowickich Wodociągów. Miejska spółka chce przebudować oczyszczalnię ścieków w Dąbrówce Małej. Docelowo ścieki z Janowa, Nikiszowca i Giszowca będą mogły trafić właśnie tak, a nie jak obecnie, do Sosnowca. Inwestycja może kosztować około 120 mln zł. W poniedziałek nastąpi otwarcie ofert w przetargu na projekt oczyszczalni.

Katowickie Wodociągi myślą o przebudowie oczyszczalni Dąbrówka Mała-Centrum od 2016 roku. Przy planowaniu inwestycji kluczowe było stanowisko Siemianowic Śląskich. Katowicka oczyszczalnia odbiera ścieki również z tego miasta. Siemianowice chciały zbudować swoją oczyszczalnię, ale ostatecznie zadeklarowały chęć dalszej współpracy z Katowicami. Stosowną umowę samorządowe spółki wodociągowe podpisały 2 września. Mając zapewnienie sąsiada, Katowickie Wodociągi mogły ogłosić przetarg na projekt. Otwarcie ofert nastąpi 28 października. Wybrana firma będzie miała około 1,5 roku na stworzenie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Co ciekawe, przebudowa oczyszczalni w Dąbrówce Małej jest konieczna, bo jest ona… za duża. Otwarty w 1989 roku obiekt jest przewymiarowany. Przez oczyszczalnię może przepływać 241 tys. m3 na dobę, a średni przepływ wynosi około 17 tys. m3/d. Niewykorzystanie potencjału generuje duże koszty. Na dodatek obiekt jest w złym stanie technicznym.

Do oczyszczalni trafiają ścieki z Dąbrówki Małej i Szopienic, a także  Siemianowic, Czeladzi i Sosnowca – dzielnicy Milowice. Po przebudowie, skierowane zostałyby tu też ścieki z Nikiszowca i Giszowca, które obecnie płyną do oczyszczalni w Sosnowcu.

W ramach przebudowy planowane jest wykorzystanie części budowli, urządzeń i instalacji oraz budowa nowych. Przebudowie będzie podlegała część mechaniczna i biologiczna. Docelowo, przyszła oczyszczalnia będzie zajmować znacznie mniejszy teren niż obecnie. W oczyszczalni ma być produkowany biogaz, który będzie wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby zakładu. Urządzenia emitujące hałas zostaną umieszczone w obudowach dźwiękoszczelnych i budynkach o lekkiej konstrukcji. W celu zmniejszenia emisji odorów ścieki będą poddawane wgłębnemu  napowietrzaniu. Zostaną też zamontowane biofiltry.

Katowickie Wodociągi szacują, że przebudowa oczyszczalni w Dąbrówce Małej będzie kosztować około 120 mln zł. Ta kwota może się jednak zmienić. Po pierwsze, budowa rozpocznie się za około 2 lata. Po drugie, nie ma jeszcze projektu, a dopiero pełna dokumentacja pozwoli dokładnie oszacować koszty. Inwestycja zostanie sfinansowana częściowo z pieniędzy Katowickich Wodociągów i, w zależności od możliwości, albo ze środków unijnych, albo ze środków pomocowych z Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Planowany termin zakończenia budowy to rok 2025.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*