Reklama

Są zalecenia na Wielki Tydzień, ale w jednym z kościołów będzie święcenie pokarmów

Ł. K.
Bez święcenia pokarmów, bez procesji i adoracji. Arcybiskup Wiktor Skworc wydał zarządzenie dotyczące zasad bezpieczeństwa na Wielki Tydzień. W kościołach będą obowiązywały duże ograniczenia. Jednak jest parafia, która chce się wyłamać.

Od soboty ograniczenia obowiązują w sklepach, a taką samą zasadę rząd postanowił zastosować w kościołach. W świątyniach może przebywać jedna osoba na 20 m kw. powierzchni. „W Eucharystii niech uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. Bezwzględnie należy zachowywać zasadę – 1 osoba na 20 m2. Zaleca się zaznaczanie w ławkach bezpiecznych stref” – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w zarządzeniu wydanym 26 marca. Przypomina też, że nadal ważna jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. i zachęca wiernych, aby w liturgii podczas Wielkiego Tygodnia uczestniczyli za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także przez internet poprzez transmisje poszczególnych parafii. Zaleca się również przyjmowanie komunii św. na rękę.

Arcybiskup katowicki przesłał także do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas Wielkiego Tygodnia w czasie pandemii. Jak tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik arcybiskupa katowickiego, zasady powinny być przestrzegane szczególnie na Górnym Śląsku, bo tu sytuacja związana z pandemią jest bardzo ciężka.

Godziny odprawiania ceremonii w tym czasie mają zostać utrzymane. Kościoły mają być otwarte w ciągu dnia. To ma umożliwić wizytę poza mszami i nabożeństwami. Adoracja krzyża będzie możliwa w domach. Jak informuje Archidiecezja Katowicka, proboszczowie powinni zachęcić wiernych, żeby takie nabożeństwo zorganizowali samodzielnie. W tym celu  wierni mają wyeksponować krzyż i uczcić Jezusa przez przyklęknięcie i ucałowanie.

W Wielką Niedzielę zaleca się nieorganizowanie procesji rezurekcyjnej. Powód to trudność „w zachowaniu między wiernymi dystansu„. Dlatego nie będzie organizowany w parafiach obrzęd błogosławienia pokarmów. W kościołach święcenia pokarmów ma nie być, ale zamiast tego wierni mogą sami zachować tę tradycję. Przed śniadaniem wielkanocnym głowa rodziny może poświęcić pokarmy. Tekst błogosławieństwa zamieściły już na swoich stronach internetowych niektóre parafie. Treść jest dostępna TUTAJ.

Jest też jedna w Archidiecezji Katowickiej, która postanowiła nie rezygnować z błogosławieństwa. Jeden z kościołów w Lędzinach zaplanował poświęcenie pokarmów o czterech porach na parkingu przykościelnym.


Tagi:

Komentarze

  1. Nika 2 kwietnia, 2021 at 2:54 pm - Reply

    Gdzie dokładnie będzie można poświęcić te joja

  2. Jan 29 marca, 2021 at 4:50 pm - Reply

    Nie tylko jedna. W Katowicach-Murckach również będą święcić.

Dodaj komentarz

*
*