Reklama

Ruszył Budżet Obywatelski 2019 w Katowicach. Jest miesiąc na złożenie wniosku

Redakcja
Przez miesiąc mieszkańcy będą mogli składać wnioski w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W regulaminie zaszło sporo zmian. Nie tylko dla głosujących, ale również dla pomysłodawców projektów.

Od dzisiaj rusza Budżet Obywatelski 2019 w Katowicach, ponieważ od dzisiaj zaczął się nabór wniosków. Kolejna edycja to dużo nowości. Część z nich wynika ze zmian w ustawie, ale niektóre zostały wprowadzone przez prezydenta Katowic. Dla osób, które chcą wcielić w życie swoje pomysły, ważna jest całkowita pula BO. W tym roku z miejskiej kasy na projekty mieszkańców przeznaczonych zostanie 31,5 mln zł. Po pierwsze, całkowity budżet na zadania wymyślone przez mieszkańców został podwyższony o 10 mln zł. Po drugie, 1,5 mln zł to pieniądze, których nie udało się wykorzystać w zeszłorocznej edycji BO.

W tej edycji Budżetu Obywatelskiego w pełnym zakresie mogą brać udział mieszkańcy, a nie tylko osoby zameldowane w Katowicach. Nie mają już większego znaczenia również granice pomiędzy dzielnicami. Mieszkaniec będzie mógł zadecydować w której dzielnicy złoży wniosek i nie musi być w niej zameldowany. Tak samo z oddawaniem głosów. Od tej edycji poprzeć można projekt z innej dzielnicy.

Na etapie zbierania podpisów na liście poparcia projektu zaszły spore zmiany. Dla projektów miejskich ich liczba wynosi 50. Jednak w przypadku projektów lokalnych liczba głosów będzie różniła się w zależności od liczby mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy.
Zmiany w dzielnicach dotyczą również budżetu na zadania lokalne. Inna będzie pula maksymalna na pojedyncze zadanie lokalne. Została ona obniżona z 75% dostępnej dla dzielnicy puli środków do 60%. Ma to sprawić, że w dzielnicach możliwe będzie zrealizowanie większej liczby projektów. Warto pamiętać, że o ile wniosek można złożyć nawet nie będąc mieszkańcem danej dzielnicy, o tyle muszą go poprzeć osoby, które w niej mieszkają. Zmiany w podziale środków i liczbie głosów na liście poparcia w poszczególnych dzielnicach przedstawia tabela dostępna TUTAJ.

Od tego roku wnioskujący zyskają możliwość odwołania się od decyzji urzędników. Będzie można to zrobić na dwóch etapach – po negatywnej weryfikacji formalnej i merytorycznej. Po ogłoszeniu wyników obu weryfikacji osoba odpowiedzialna za wniosek będzie miała trzy dni robocze na złożenie odwołania od negatywnego wyniku weryfikacji. Będzie to można zrobić osobiście, składając pisemne odwołanie w Urzędzie Miasta Katowice lub poprzez e-mail.

Przypominamy, że podczas przygotowywania projektu do Budżetu Obywatelskiego należy sprawdzić, do kogo należy teren objęty wnioskiem i wyliczyć wstępnie czy wartość pomysłu nie przekracza budżetu na zadania z BO. Nabór wniosków potrwa do 24 maja. Pełny harmonogram tegorocznej edycji jest dostępny TUTAJ, a odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*