Reklama

Budżet Obywatelski coraz bliżej. Za kilka dni będzie można składać projekty

Łukasz Kądziołka
Zbliża się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2019 w Katowicach. W tym roku miasto zdecydowało się przeznaczyć na ten cel jeszcze więcej pieniędzy. Przypominamy jakie zmiany czekają mieszkańcy w tegorocznej edycji BO.

Znane są pierwsze terminy tegorocznej edycji BO. Wszystko rozpocznie się tuż po świętach. W tym roku pula będzie rekordowa, bo miasto przeznaczy na projekty z BO aż 31,5 mln zł.  Na ogólnomiejskie –  5,01 mln zł, resztę na dzielnicowe. Dodatkowe 1,5 mln zł pochodzi z kwoty, która została po ubiegłorocznym głosowaniu.

Minimalna liczba osób popierających wniosek dla projektów miejskich wynosi 50. Jednak w przypadku projektów lokalnych liczba głosów będzie różniła się w zależności od liczby mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy. Liczba podpisów mieszkańców pod wnioskiem wynosić może zarówno 1 (Zarzecze), jak i 27 osób (Ligota-Panewniki). Zmiany w dzielnicach dotyczą również pieniędzy. Inna będzie pula maksymalna na pojedyncze zadanie lokalne. Została ona obniżona z 75% dostępnej dla dzielnicy puli środków do 60%. Ma to sprawić, że w dzielnicach możliwe będzie zrealizowanie większej liczby projektów.

Mieszkaniec będzie mógł zadecydować w której dzielnicy złoży wniosek i nie musi być w niej zameldowany. Tak samo z oddawaniem głosów. Od tej edycji poprzeć można projekt z innej dzielnicy. Ponadto nie trzeba już być zameldowanym i wystarczy mieszkać na stałe w Katowicach. W przypadku osób, które nie są zameldowane na stałe lub czasowo,  23 sierpnia możliwe będzie dopisanie się do bazy osób uprawnionych do głosowania. Podobnie jak w zeszłym roku, głosować za swoje dzieci będą mogli rodzice. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko.

Dla osób, które zamierzają złożyć wniosek, ważną informacją jest możliwość odwołania. Pomysłodawca projektu do BO może to zrobić na dwóch etapach – po negatywnej weryfikacji formalnej i merytorycznej. Po ogłoszeniu wyników obu weryfikacji osoba odpowiedzialna za wniosek będzie miała trzy dni robocze na złożenie odwołania od negatywnego wyniku weryfikacji. Będzie to można zrobić osobiście, składając pisemne odwołanie w Urzędzie Miasta Katowice lub poprzez e-mail.

Znany jest już harmonogram tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku swoje pomysły zgłaszać będzie można od 23 kwietnia do 24 maja. Weryfikacja formalna wniosków zakończy się w pierwszej połowie czerwca, a merytoryczna w pierwszej połowie sierpnia. Głosowanie zaplanowano od 9 do 22 września 2019 r. Więcej szczegółów na temat tegorocznego BO można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Kachel 18 kwietnia, 2019 at 11:05 am - Reply

    Budżet nie służy kupowaniu książek do bibliotek – przypominam

Dodaj komentarz

*
*