Reklama

Więcej pieniędzy i mniej festynów. Budżet Obywatelski w Katowicach się zmienia

Ł. K.
Miasto szykuje zmiany w Budżecie Obywatelskim. Na razie większość z nich nie podlega dyskusji, bo wynika ze zmian w ustawie. Niewykluczone, że będzie więcej nowości.

Zmiany w Budżecie Obywatelskim w Katowicach stały się faktem. Większość z nich wymusiły nowe przepisy ustawy o  samorządzie gminnym. Jednak część zmian to inicjatywa władz miasta. Na ostatniej sesji rady miasta radni przegłosowali zaktualizowane zasady. Będą one wprowadzone już w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Największe zmiany dotyczą projektów lokalnych. Zmniejszone zostało finansowanie takich projektów. Pula środków na pomysły dla dzielnic została „obcięta” z 75% na 60%. Inaczej będzie wyglądało przygotowanie do złożenia projektów. Wcześniej niezależnie od dzielnicy każdy, kto chciał złożyć projekt, musiał zebrać 15 podpisów. Teraz wszystko zależy od tego ile mieszkańców ma w sumie dana dzielnica. Zgodnie z ustawą, na 1 tys. mieszkańców potrzebny będzie jeden podpis. W Katowicach wynik każdej dzielnicy został dodatkowo pomniejszony o 1 głos. W ten sposób miasto chciało uniknąć w przyszłości wprowadzania zmian w uchwale dotyczącej Budżetu Obywatelskiego gdyby na przykład zmieniła się liczba mieszkańców danej dzielnicy. Oznacza to, że niektórzy składając wniosek do BO, będą musieli zebrać tylko jeden podpis (Zarzecze) albo dostać poparcie 25 osób (Śródmieście). Kolejna zmiana dla projektów lokalnych dotyczy finansowania. Mieszkańcy od tego roku będą mogli również oddać głos na projekt nie ze swojej dzielnicy. Poza tym w głosowaniu mogą wziąć udział nie tylko osoby zameldowane, ale również zamieszkałe w Katowicach. Ze środków BO ma być organizowanych mniej imprez. Chodzi o wydarzenia o charakterze festynowym, festiwalowym i koncerty. W tej edycji będzie można wnioskować wyłącznie o imprezy jednodniowe (maksymalny koszt do 15 tys. zł) i dwudniowe (do 25 tys. zł). Takie imprezy będą mogły odbywać się raz w ciągu roku. Istotne dla składających wnioski jest też wprowadzenie trybu odwoławczego. Od decyzji urzędników będzie można odwołać się dwukrotnie, po weryfikacji merytorycznej i po formalnej. Mieszkaniec ma na odwołanie 3 dni, a miasto musi odpowiedzieć w ciągu siedmiu. Po raz pierwszy w tym roku pula pieniędzy przeznaczonych na BO wyniesie aż 30 mln zł. Niewykluczone, że kolejne zmiany w zasadach Budżetu Obywatelskiego zostaną wprowadzone z inicjatywy władz Katowic.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*