Reklama

Rusza program 500+ na każde dziecko. W Katowicach już 1700 osób złożyło wnioski

Ł. K.
Ruszył nabór wniosków do programu 500+. W nowej wersji świadczenia pieniądze można otrzymać na każde dziecko. W Katowicach, w ciągu dwunastu godzin, złożonych zostało 1700 wniosków, a urzędnicy wypłacili już pieniądze niektórym rodzicom.

Rozpoczął się nabór wniosków do rządowego programu „Rodzina 500+”. To również początek nowych zasad. Zapowiadane wsparcie finansowe dla każdego dziecka do 18. roku życia stało się faktem. Teraz z programu mogą skorzystać w większym stopniu rodzice dwójki lub kilkorga dzieci, którzy otrzymają pieniądze również na pierwsze dziecko. Nowymi beneficjentami będą osoby z jednym dzieckiem.

Od dzisiaj można składać wnioski do programu 500+ na każde dziecko. W przypadku tego programu nie jest konieczne wydanie decyzji przez urzędników. Na podany przez wnioskującego adres e-mail zostanie wysłana wyłącznie informacja o przyznaniu świadczenia. Nowością jest nie tylko dołączenie do „Rodzina 500+” dużej grupy beneficjentów, którzy mają jedno dziecko. Od teraz nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Oznacza to, że rodzice nie muszą już dołączać zaświadczeń o dochodach uzyskiwanych przez rodzinę.
Na razie będzie prowadzony nabór wyłącznie on-line. Drogą elektroniczną wnioski przesyłane są na dwa sposoby. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Natomiast wnioski „papierowe” będą przyjmowane od 1 sierpnia w punktach MOPS lub pocztą. Rodzice, którzy chcą najszybciej dostać pieniądze, muszą złożyć wniosek w okresie od 1 lipca do 30 września. Tylko wtedy będą mieli gwarancję, że tzw. świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października z wyrównaniem od lipca. Jeśli ktoś złoży wniosek po 30 września, to 500 zł otrzyma w ciągu miesiąca od momentu dostarczenia wniosku.

Od północy do godziny 12.00 w Katowicach złożonych zostało 1700 wniosków o świadczenia z programów „Dobry start” oraz „Rodzina 500+”, w tym 1300 na drugie świadczenie. Jak informują urzędnicy, do 160 osób już przesłano pieniądze, choć samorządy mają na to czas do 31 października. Jednak w Katowicach pieniądze mają być wypłacane bez nadpłaty regularnie co miesiąc.
W całej Polsce ze świadczenia ma skorzystać około 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej niż do tej pory. Najważniejsze informacje dotyczące tej edycji programu są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*