Reklama

Rozpoczynają się konsultacje w spawie przedłużenia ul. Bocheńskiego

Redakcja
Urząd miasta rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie przedłużenia ul. Bocheńskiego. Na zlecenie miasta przygotowane zostały trzy warianty przebiegu drogi, choć urzędnicy zaznaczają, że żaden z nich nie musi być ostateczny. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w specjalnej ankiecie, która będzie dostępna od 23 listopada do 10 grudnia.

Przedłużenie ul. Bocheńskiego w kierunku południa Katowic to inwestycja planowana od co najmniej 15 lat. Niedawno, na zlecenie miasta, powstała wariantowa koncepcja przebiegu trasy. Celem przedłużenia Bocheńskiego jest stworzenie zachodniej obwodnicy Katowic i lepsze skomunikowanie Ligoty i Panewnik z autostradą A4. Nie bez znaczenia jest też budowa stadionu miejskiego, który powstanie niedaleko miejsca, w którym obecnie kończy się ul. Bocheńskiego.

Proponowane są trzy warianty przebiegu drogi. Pierwszy zakłada przedłużenie Bocheńskiego do ul. Hadyny równolegle do ul. Dobrego Urobku, wzdłuż terenów dawnej linii kolejowej. Drugi i trzeci wariant są przesunięte na zachód od pierwszego. W wariancie drugim droga biegnie do ul. Kijowskiej, natomiast w wariancie trzecim do ul. Hadyny. Analizowane koncepcje uwzględniają pełną infrastrukturę drogową, w tym wiadukt drogowy nad linią kolejową, rozwiązania dla rowerzystów i pieszych oraz transportu publicznego.

–  Podczas prac koncepcyjnych skupiliśmy się na wypracowaniu wariantów, które minimalizują ingerencję w zieleń, wykorzystaniu śladu kolei piaskowej czy nieużytków w tym rejonie – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu UM Katowice.

Zarządzone konsultacje mają charakter informacyjno-diagnostyczny. Analiza danych zebranych w ich trakcie ma mieć znaczenie przy pracach projektowych. Faktyczny przebieg drogi może się jednak różnić od śladów przedstawionych na koncepcji. Na kolejnym etapie przygotowania do realizacji inwestycji, czyli na etapie opracowania projektu budowlanego, odbędą się ponowne konsultacje z mieszkańcami, którzy będą mogli się wypowiedzieć, m.in. na temat rozwiązań szczegółowych, dotyczących przejść dla pieszych, dróg rowerowych i pozostałych elementów, a także kwestie komunikacji miejskiej w tym rejonie.

Konsultacje społeczne z mieszkańcami zostaną przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, którą będzie można wypełnić od 23 listopada do 10 grudnia na www.katowice.eu/konsultacje. W tym samym czasie za pośrednictwem poczty elektronicznej (na adres [email protected]) możliwe będzie przesłanie własnych uwag i sugestii.


Tagi:

Komentarze

 1. Db 18 listopada, 2021 at 8:37 pm - Reply

  Jest to nic nie warta koncepcja. W każdym z trzech wariantów. Żadna z nich nie wyeliminuje korków, tylko przerzuci je w inne miejsce. Powstaną korki na Kijowskiej/Medyków. Powstaną na Hadyny / Ligocka. Powstaną na Krucza / Panewnicka. W zależności od wariantu. To są bardzo wąskie gardła komunikacyjne. Jeśli nie powstanie obwodnica od Bocheńskiego do Kościuszki z bezpiecznymi zjazdami na Brynów, Kokociniec, Panewniki, Zadole, to niczego dobrego z tego nie wyniknie. Będą z tego tylko problemy i więcej wypadków. Przecież Kokociniec ma po środku dużą szkole. Już jeżdżą po Kijowskiej i Kruczej jak wariaci. Świateł tam nie ma i zapewne nie zrobią, bo chcą przejezdności Takim przedłużeniem będą mieć krew na rękach, nie mówiąc o wyrabianych lasach.

 2. Damian 12 listopada, 2021 at 12:41 am - Reply

  Ciekawe czy dałoby się kiedyś w przyszłości pociągnąć asfalt w śladzie starych torów aż do Kościuszki. Przedłużka Bocheńskiego na pewno ułatwi dojazd z Ligoty ale tirów na Piotrowickiej będziecie mieć 10 razy tyle. A te skrzyżowanka obok Netto to już całkiem staną.

 3. Patryk 11 listopada, 2021 at 10:01 am - Reply

  No i to się chwali! Moim zdaniem powinien powstać wariant 2 i 3 odrazy by była alternatywa dla nowych osiedli oraz odciąży to Ligocka i Piotrowicka bo ludzie kijowską wyjadą na medyków. Ciekawe czy Miasto Katowice zrobi głosowanie na to czy nie i wybiorą sami

 4. Metaniorz 11 listopada, 2021 at 2:37 am - Reply

  Spoko, spoko ekooszołomy, fani korków i zwykłe złośliwe mendy już zapowiadają protesty. Już jedna niedopieszczona baba z liGoty podpuszcza mieszkańców że drzewa, że dziki itd i że najlepiej kisić się w autobusach

  • Tom 11 listopada, 2021 at 6:18 pm Reply

   Bzdura. My mieszkancy Osiedla Franciszkańskiego nie bedziemy mieć chwili spokoju od Tirów i karetek.
   Żądamy zasadzenia drzew w takich ilościach jak wytną. To spore ilości.

 5. blogosphare 10 listopada, 2021 at 10:57 pm - Reply

  Good news! Bardzo potrzebna inwestycja!

 6. ldkjld 10 listopada, 2021 at 9:24 pm - Reply

  Nareszcie. W tej chwili jedyna praktycznie droga z południowych dzielnic (Ligota, Ochojec, Piotrowice) na północ Katowic, to Mikołowska/Brynowska/Ligocka. Od biedy jeszcze Kościuszki koło Parku. Wiecznie zakorkowane

 7. kukura 10 listopada, 2021 at 6:27 pm - Reply

  Najpierw tramwaj przez Witosa pod stadion. Potem przedłużenie Bocheńskiego.

Dodaj komentarz

*
*