Reklama

Rozpoczyna się nabór chętnych do zamieszkania w nowym bloku KTBS na os. Witosa

Wizualizacja.

Grzegorz Żądło
Powoli kończy się budowa nowego budynku Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na os. Witosa. Za kilka dni rozpocznie się przyjmowanie wniosków od osób, które chciałyby w nim zamieszkać.

Blok przy ul. Kossutha 7 powstaje w miejscu, w którym przez kilkadziesiąt lat stał biurowiec typu “Lipsk”. Miasto chciało go sprzedać, ale chętnych nie było. Biurowiec został więc wyburzony.

Teraz budowa nowego budynku mieszkalno-usługowego zbliża się do końca. Przy ul. Kossutha 7 znajdzie się 75 mieszkań o różnym metrażu, a także miejski żłobek na około 100 miejsc i siedziba dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nabór wniosków chętnych do zamieszkania przy ul. Kossutha 7 prowadzony będzie od 9 do 28 sierpnia 2024 roku.

Kto może się starać o mieszkanie w KTBS na os. Witosa

Żeby nowi lokatorzy mieli szansę na rządowe dopłaty do czynszu, nabór odbywa się na podstawie uchwały Rady Miasta Katowice, która szczegółowo określa warunki, na podstawie których będzie ustalana kolejność wyboru mieszkań.

Najwięcej punktów – 50 – dostaną osoby, które zdecydują się zwolnić zajmowany obecnie lokal komunalny i przenieść się do mieszkania KTBS.

Drugie najwyżej punktowane kryterium (10) to rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Katowicach, a trzecie (7) – wiek wnioskodawcy poniżej 40 lat.

Preferowane są też rodziny z dziećmi (5 pkt. za każde dziecko). Po 2 pkt. można dostać za niepełnosprawność zarówno dorosłego, jak i małoletniego poniżej 16. roku życia, wchodzących w skład gospodarstwa domowego, a także za posiadanie „książeczki mieszkaniowej wystawionej do dnia 23 października 1990 r., która stanowi imienny dowód posiadania przez najemcę wkładu oszczędnościowego gromadzonego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe”.

Jeśli ktoś nie spełnia żadnego z wymienionych kryteriów, nie oznacza to, że nie może złożyć wniosku o najem lokalu. Będzie miał jednak mniejszą szansę na zawarcie umowy z KTBS.

Punkty do jednak nie wszystko. Trzeba też mieścić się w tzw. widełkach dochodowych. Te zostały określone na dwa sposoby. Dochód minimalny dla gospodarstwa domowego liczy się za trzy ostatnie miesiące przed dniem złożenia wniosku (maj, czerwiec, lipiec 2024) i ma znaczenie dla ewentualnej powierzchni mieszkania. Mówiąc wprost, jeśli ma się zbyt mały dochód, nie można aplikować na zbyt duże mieszkanie.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku dochodu maksymalnego. Tu liczy się średni miesięczny dochód za cały ubiegł rok, a jego dopuszczalna wysokość została określona dla liczebności gospodarstwa domowego. Im więcej osób, które miałyby zamieszkać w nowym mieszkaniu KTBS, tym ten dochód może być wyższy.

Dochód należy obliczyć według wzoru: przychód – koszty uzyskania przychodu – składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu – składki na ubezpieczenie zdrowotne – należny podatek dochodowy od osób fizycznych. Do dochodu nie wlicza się 800+.

Osoba, które chce wynająć mieszkanie od KTBS, nie może posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Katowicach. Tytułem prawnym może być prawo własności, współwłasności, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, najem, podnajem, dzierżawa, umowa o dożywocie, użytkowanie, służebność mieszkania, tytuł prawny na podstawie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej.

W przypadku, gdy wnioskodawca lub osoba zgłoszona do wspólnego zamieszkania posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w Katowicach, musi np. sprzedać mieszkanie albo rozwiązać umowę najmu przed dokonaniem odbioru lokalu mieszkalnego przy ul. Kossutha 7.

Planowana stawka czynszu za najem mieszkania na os. Witosa wynosi 22 zł/m kw. Z kolei rządowa dopłata do czynszu może wynieść około 10 zł/m kw. w zależności od liczby osób w rodzinie.

Pierwsze umowy z najemcami zostaną zawarte na okres 9 lat.

Warto pamiętać, że najemcy będą musieli wpłacić tzw. partycypację (pokrycie części kosztów budowy), która zostanie im zwrócona (zwaloryzowana) przy rozwiązaniu umowy najmu. Dodatkowo konieczne będzie wpłacenie kaucji w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu.

Wniosek o zawarcie umowy najmu należy wypełnić i złożyć w dniach 9-28 sierpnia 2024 r. w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1 (I piętro, stanowisko 20 lub 21) lub przesłać do Urzędu Miasta Katowice za pośrednictwem poczty.

Budowa bloku przy ul. Kossutha 7 powinna zakończy się we wrześniu. W inwestycji znajdzie się garaż podziemny z antresolą, który pomieści na dwóch poziomach łącznie 116 miejsc postojowych. Wynajem tych miejsc będzie dodatkowo płatny. Na terenie zewnętrznym znajdą się kolejne 54 miejsca. W garażu podziemnym przewidziano również dużą przestrzeń do przechowywania rowerów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://witosa-mieszkania.pl/.

Budynek oraz teren wokół niego będą wyposażone w monitoring. Mieszkania wentylowane będą za pomocą wentylacji mechanicznej i ogrzewane ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej. Części wspólne zasilane będą energią z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu. Budynek wyposażony będzie w 2 windy.

Umowa z wykonawcą, spółkę  RISER z Jaworzna, na wyburzenie biurowca oraz zaprojektowanie i wybudowanie nowego budynku opiewa na 46 985 128,24 zł brutto.

Grzegorz Żądło


Tagi:

Komentarze

  1. Parkingowy 6 sierpnia, 2024 at 10:50 am - Reply

    PRL oficjalnie trwa nadal – w postaci 2 punktów dla każdego, kto ma książeczkę mieszkaniową, czyli wciąż czeka od przynajmniej 1990 r. na przydział mieszkania od państwa…
    Jak młodzież może się dawać nabierać na budowanie i przydzielanie mieszkań przez państwo? Niepojęte…

    • prl 6 sierpnia, 2024 at 1:19 pm Reply

      Zmieniają się tylko nazwy programów, w których państwo coś “da”, za darmo oczywiście 🙂

Dodaj komentarz

*
*