Reklama

Trwa rozbiórka biurowca na os. Witosa. W jego miejscu powstanie budynek mieszkalny

G. Ż.
Rozpoczęła się rozbiórka biurowca przy ul. Kossutha 7 w Katowicach. Po zakończeniu prac w tym miejscu powstanie budynek z 75-cioma mieszkaniami, żłobkiem oraz siedzibą miejskiej biblioteki.

Biurowiec typu „Lipsk” powstał w latach 70. Do jego budowy został użyty azbest. To materiał niebezpieczny, który musi zostać zutylizowany. Zły stan obiektu i konieczność wydania bardzo dużych pieniędzy na remont spowodowały, że miasto nie znalazło chętnego na odkupienie biurowca. W pierwszym przetargu kilka lat temu cena wywoławcza wynosiła 5,22 mln zł. W drugim cena została obniżona do 4 mln zł, ale ponownie nikt nie był zainteresowany.

Mimo różnych planów, budynek cały czas stał pusty. Dlatego zapadła decyzja, że zajmie się nim KTBS. Zajmie się w ten sposób, że go wyburzy, a na pustej już działce postawi budynek mieszkalno-usługowy.

Według wstępnych założeń, mieszkania w nowym budynku miały być przeznaczone głównie dla singli. Jednak zainteresowanie niedawno oddaną do użytku inwestycją KTBS przy ul. Leopolda, w której poszukiwane były głównie duże mieszkania, zweryfikowało te plany. Dlatego teraz jest mowa głównie o mieszkaniach 3, 4 i 5-pokojowych. W budynku ma się też znaleźć żłobek z 90 miejscami. Miałaby się tu także przenieść dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się w pobliskim budynku przy ul. Kossutha 11.

Rozbiórką zajmuje się wyłoniona w przetargu firma RISER z Jaworzna, która zaproponowała 46 985 128,24 zł brutto. To dobrze znana w Katowicach firma, która wykonała już kilka inwestycji dla KTBS, w tym m.in. blok przy ul. Krasińskiego. Ta sama spółka odpowiada za zaprojektowanie i wybudowanie nowego budynku, który ma mieć 9 kondygnacji i podziemny parkingi.

„Lipsk” jest rozbierany  z wykorzystaniem koparki wyburzeniowej wyposażonej w ramię o długości 32 metrów, zakończone nożycami do cięcia stali lub betonu. Prace wyburzeniowe mają potrwać do połowy sierpnia.

Według koncepcji przygotowanej przez KTBS, w nowym budynku ma się znaleźć około 75 mieszkań w dwóch wieżach, które połączy niższy łącznik. Na parterze i pierwszym piętrze łącznika mają się mieścić miejski żłobek i dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na poziomie -1 oraz na zewnątrz zaplanowano około 170 miejsc parkingowych.

Mieszkania na os. Witosa będzie można wynająć, ale nie będzie można ich wykupić. Przyszli lokatorzy będą musieli m.in. wpłacić tzw. zwrotną partycypację, czyli pokryć część kosztów budowy oraz kaucję w wysokości 12-miesięcznego czynszu.

Nowy budynek przy ul. Kossutha 7 ma być gotowy w I lub II kwartale 2024 roku. W planach jest też wyburzenie biurowca przy ul. Kossutha 11.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*