Reklama

Przy strefie kultury powstanie najwyższy budynek mieszkalny w Katowicach. „Takie budynki pociągną miasto do przodu”

Grzegorz Żądło
Spółka Atal rozpoczęła przy ul. Olimpijskiej budowę trzech budynków, z których środkowy ma być najwyższym obiektem mieszkalnym w Katowicach i jednym z najwyższych w Polsce. – To projekt życia naszej firmy – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atal S.A.

Spółka zaprezentowała dzisiaj wizualizację miniosiedla i rozpoczęła sprzedaż mieszkań. Na działce o powierzchni 10 995 m kw. przy ul. Olimpijskiej (na północny-wschód od MCK) powstaną trzy budynki. Środkowy będzie dominantą. Ma mieć 38 kondygnacji (w tym 36 mieszkalnych i dwie techniczne) i mierzyć 128 metrów. Na ostatniej kondygnacji znajdzie się przeszklony taras widokowy. Zresztą, jak zapewnia projektant, właśnie widok ma być najważniejszym wyróżnikiem wysokościowca.

 – Zrobiliśmy  trzy budynki, które są ustawione do siebie w sposób równoległy w układzie północ-południe. Dzięki temu uzyskaliśmy trzy elewacje, gdzie będzie spektakularny widok. Mniej więcej od 5 kondygnacji będzie widać panoramę Katowic, a przy dobrej pogodzie również góry – mówi architekt Wojciech Wojciechowski.

Uzupełnieniem wysokościowca będą dwa mniejsze budynki, które będą miały 18 kondygnacji i 60 metrów wysokości.

Łącznie w projekcie Atal Olimpijska powstanie 710 mieszkań oraz 17 lokali usługowych. Powierzchnia mieszkań będzie zaczynać się od 25 m kw. , a kończyć na 140 m kw. Ceny zostały ustalone w przedziale od 9700 do 15 300 zł brutto.

Jak przekonuje Zbigniew Juroszek, prezes Atal S.A., najnowsza budowa spółki w Katowicach to „projekt życia” tej firmy. – Jest to nasz najważniejszy projekt, a zrealizowaliśmy ich już około 90. Naszym zdaniem, to będzie najlepszy projekt mieszkaniowy w Polsce, zwłaszcza że wysokich budynków jest bardzo niewiele. Przez 5 lat dużo pracowaliśmy nad tym, żeby się tym dzisiaj pochwalić.

Jak mówi prezes Atala, spółka nie boi się, że zawirowania na rynku kredytowym mogą wpłynąć na zainteresowanie nowymi mieszkaniami, bo przy Olimpijskiej klient będzie zupełnie inny. – To jest kompletnie inny rynek. Z naszych analiz wynika, że to będzie klient, który w 90-95% nie pójdzie po kredyt hipoteczny. Takie mieszkanie w jakimkolwiek państwie Europy czy świata to trzeba liczyć od 10 000 euro za metr wzwyż. Proszę zobaczyć jaka tu jest skala różnicy. To jest trochę inwestycja w przyszłość i na pewno za 10 czy 15 lat te mieszkania będą warte znacznie więcej, bo takich wysokich budynków prawie nie ma. Tylko takie budynki jeszcze bardziej pociągną Katowice do przodu. – tłumaczy Zbigniew Juroszek.

Pod trzema budynkami powstanie podziemny garaż, który, w zależności od konkretnego miejsca, będzie mieć 2 lub 3 poziomy. Łącznie powstanie 726 miejsc postojowych. Tylko kilka znajdzie się na powierzchni, ale będą to tylko parkingi dla obsługi lokali użytkowych oraz do ładowania samochodów elektrycznych.

Budynki zostaną oparte na konstrukcji żelbetowej, a elewacja będzie wentylowana. Zostanie na niej zastosowany tynk z dodatkiem miki.

T0 kolejna inwestycja spółki w Katowicach. Trwa budowa przy Słonecznej Pętli, rozbudowa osiedla Francuska Park, a niedawno zakończyła się inwestycja Sokolska 30 Towers. – Do tej pory dostarczyliśmy w Katowicach 3600 mieszkań. Inwestujemy w duże tereny, gdzie tworzymy nowe miejsca do życia. Staramy się, żeby oprócz budynków, powstała cała infrastruktura. Będzie dużo zieleni, a osiedle nie będzie ogrodzone. Będą wiaty rowerowe, które mają wyglądem nawiązywać do architektury budynku. Będzie plac zabaw, ale chcemy też zorganizować miejsce dla singli – mówi Angelika Kliś, członek zarządu ATAL S.A.

Budowa ATAL Olimpijska (budynek A i B) ma się zakończyć w czwartym kwartale 2025 roku. Budynek C zostanie oddany do użytku maksymalnie pół roku później.


Tagi:

Komentarze

 1. Mordechaj 26 lipca, 2022 at 4:43 am - Reply

  Tylko jedna strefa kultury jest w Katowicach. W kierunku na Zagłębie. Reszta to strefy kultury bramowej.

 2. BCMTL 25 lipca, 2022 at 11:16 pm - Reply

  Ciekawe jak się będą zmieniać ceny na przestrzeni realizacji inwestycji 😉

 3. POLITOLOG 9 lipca, 2022 at 1:13 pm - Reply

  Pierwotny plan zabudowy Katowic przewidywał zabudowę kwartałową z funkcjami mieszanymi i skalą przyjazną dla człowieka, tak też obecnie buduje się na zachodzie. Niestety my idziemy i politycznie i urbanistycznie w innym kierunku.

 4. Roman 7 lipca, 2022 at 10:24 pm - Reply

  Co wy się czepiacie 🙂 piękna architektura zostanie na lata szczególnie że to strefa jak sama nazwa wskazuje kultury jaka kultura taka strefa ( sam beton ) tylko Lidla w centrum tej strefy brakuje i jakiegoś sklepu z alkoholami najlepiej całodobowo i ( bo jak ominęli kulturę to i ominą zakaz spożywania w centrum )l:))) i będzie git. Tak trzymać brawo Katowice brawo wy ;))))

 5. Rt 5 lipca, 2022 at 8:26 pm - Reply

  Zapomnieliście napisać że już prawie wszystkie sprzedawane he he !!!! Kupować taniej nie znajdziesz he he !!!!

 6. Marta 29 czerwca, 2022 at 12:24 pm - Reply

  „Takie budynki pociągną miasto do przodu” – wy tak serio?
  Przecież to jest raczej cofanie się wstecz.
  KTW za to wyszło świetnie.

 7. Igor 29 czerwca, 2022 at 10:56 am - Reply

  Kolejny pomnik pnie się w górę, a w Katowicach ubywa ludności… ciekawe. Może zacząć od podstaw; czyste powietrze, sprawna komunikacja miejska, miejsca w żłobkach, mniej betonu… tymczasem coraz mniej młodych chce tu pozostać, bo miasto nie ułatwia życia ludziom. A w tych wieżach będą wynajmowane mieszkania no kolejne imprezy w mck…

 8. Kamil 29 czerwca, 2022 at 6:34 am - Reply

  Po słabych projektach Sokolska 30 oraz Sky+, modliłem się o coś … Nie wiem o co!?
  Atal to Atal, a p.Wojciechowski widzę że, nie jest zainteresowany zapisaniem się w historii.
  Ilu architektów ma szansę na stworzenie wysokościowca? Aż dziw bierze że w takim miejscu powstaje coś tak słabego!
  Jeśli nie interesujecie się tematem, proszę poprzeglądajcie jakie wspaniałe budowle powstają w innych krajach.

  Biedne te moje miasto; Katowice. A można było stworzyć coś niesamowitego.

  Ciekawe co na to Miuosh. Niedawnym podkaście cieszył się że, nasze miasto ominął boom lat 90.
  Nie na długo….

  • grzęda 16 lipca, 2022 at 12:21 pm Reply

   To kwestia gustu, dla mnie jest to całkiem udany projekt a zapowiada się też ciekawa inwestycja, na pewno nie będzie tanio jak w gorszych lokalizacjach ale jestem pewny że te lokale szybko znajdą nabywców

   • paweł 16 lipca, 2022 at 6:04 pm Reply

    No ta lokalizacja jest fenomenalna, parę metrów od stacji benzynowej i myjni o innych atrakcjach nie wspominając.

 9. Wiwa 28 czerwca, 2022 at 10:53 pm - Reply

  Ciekawie będzie jak im windy padną

 10. szkoda 28 czerwca, 2022 at 10:22 pm - Reply

  Słabo :/

 11. kce 28 czerwca, 2022 at 5:46 pm - Reply

  Miejsce idealne na taką architekturę. Aż żal, że na działce obok będzie … piętrowy parking.

 12. Sk 28 czerwca, 2022 at 5:27 pm - Reply

  He he jaka infrastruktura na atalu na francuskiej he he nic poza mini uliczkami nie ma !!! Komu ten kit wciskacie albo na Korfantego widok na stację bo to zeczywiscie szczyt marzeń !!!! Tylko idioci kupują takie mieszkania !!??

Dodaj komentarz

*
*