Reklama

Fatum nad fontanną solankową w Giszowcu. Kolejny przetarg unieważniony

G. Ż.
Gdyby sugerować się tylko kolejnymi przetargami, fontanna solankowa w Giszowcu nie ma prawa powstać. Zakład Zieleni Miejskiej unieważnił już piąty przetarg na jej wykonanie, a dodając do tego jeszcze zapytanie ofertowe, była to szósta próba znalezienia wykonawcy. Na razie nie wiadomo czy i kiedy zostanie ogłoszony kolejny przetarg.

Fontanna solankowa powinna już powstawać, ale wciąż nie został wybrany jej wykonawca. To pomysł radnej Barbary Mańdok, który został wybrany w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. W 2019 roku uzyskał ponad 3,6 tys. głosów. Fontanna ma powstać na zieleńcu pomiędzy ulicami Wojciecha i Batalionów Chłopskich w Giszowcu. Wokół powstaną ścieżki dojścia, staną ławki, siedziska i stojaki na rowery oraz pojawi się dużo nowych roślin.

Po raz pierwszy przetarg ogłoszono w połowie grudnia 2020 roku. Zgodnie z pierwotnym planem wykonawca powinien zbudować fontannę do 10 listopada 2021. Przetarg unieważniono z powodu zbyt wysokich ofert. Tak samo jak kolejne trzy. Za każdym razem propozycje firm przekraczały zakładany przez Zakład Zieleni Miejskiej budżet inwestycji. Dlatego ZZM wystąpił do miasta o zwiększenie kwoty przeznaczonej na jej realizację. Początkowo fontanna miała kosztować 377 tys. zł. Budżet zwiększono do 520 tys. zł. To też nie pomogło. Wprawdzie w czwartym przetargu zgłosił się potencjalny wykonawca, którego oferta mieściła się w zakładanym budżecie, ale wezwany przez ZZM do uzupełnienia dokumentów, nie robił tego. Dlatego pod koniec września ogłoszono piąty przetarg.

Tym razem wpłynęły dwie oferty. Jeden z wykonawców przesłał jednak swoją ofertę w sposób niezaszyfrowany, tak że pracownicy ZZM mogli się z nią zapoznać przed ostateczną datę otwarcia ofert. Wprawdzie dzień później potencjalny wykonawca ponownie przysłał swoją ofertę w sposób prawidłowy, ale nie można już było wziąć jej pod uwagę.

Z kolei oferta drugiego wykonawcy nie zawierała żadnych dokumentów do odczytu, czyli faktycznie jej nie było.

Co teraz? Jeszcze nie wiadomo. W grę wchodzi ogłoszenie kolejnego przetargu lub rezygnacja z tego zadania.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*