Reklama

Przebudowa ul. Warszawskiej trochę się przeciągnie

Grzegorz Żądło
Na ul. Warszawskiej trwa sadzenie niskich roślin. To jeden z ostatnich etapów przebudowy ulicy, która powinna być już zakończona, ale trochę się przeciągnie. Nowy termin zakończenia prac to 15 września.

Przebudowa ul. Warszawskiej rozpoczęła się w drugiej połowie lipca 2022 roku. Wykonawcą jest spółka Silesia Invest z Gliwic. Firma przebudowę fragmentu ul. Warszawskiej wyceniła na 18 939 369,61 zł. To była jedyna oferta w przetargu. W związku z tym, że wycena Zakładu Zieleni Miejskiej opiewała na 13 461 116,62 zł, trzeba było dołożyć pieniądze z budżetu miasta, bo władze Katowic nie zdecydowały się na powtórzenie przetargu.

–  Koszty tego typu inwestycji liniowych rosną praktycznie z każdym kolejnym postępowaniem. Mimo pewnych założeń, które przyjęliśmy z naddatkiem, to jednak okazało się, że cena oferenta przekraczała nasze pierwotne założenia finansowe. Stąd też musieliśmy je zweryfikować. Ale uważamy, że w obecnym czasie realizacja tak trudnych inwestycji przekładana w czasie spowoduje jeszcze kolejny wzrost cen – tłumaczył Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Zgodnie z umową, która została podpisana 20 maja 2022 roku, na przeprowadzenie prac wykonawca miał 51 tygodni (od dnia podpisania umowy). Oznacza to, że fragment Warszawskiej w zupełnie nowej odsłonie powinien być gotowy w maju tego roku. Prace jednak cały czas trwają, a jak wynika z naszych informacji, termin ich zakończenia po raz kolejny został przesunięty. Tym razem na 15 września. Powodem ma być awaria gazociągu i konieczność jego wymiany. Usuwanie awarii zakończyło się 27 lipca. Prace gazowników wstrzymały kolejne etapy przebudowy Warszawskiej.

Obecnie są już na niej posadzone drzewa, w tym 37 kolumnowych gatunku topola osika i grab pospolity. Z kolei bliżej rynku posadzone zostały lipy i klony. Trwają jeszcze prace przy obramowaniu klombów, wypełnianiu ich ziemią, a także układanie płyt granitowych, fugowanie i montaż oświetlenia.


Tagi:

Komentarze

  1. piotr 18 sierpnia, 2023 at 1:02 pm - Reply

    Czy ktoś ma jakieś informacje, dlaczego około 2 miesiące temu, zatrzymano remont/odbudowę budynku starego dworca przy ul Dworcowej, należącego do braci Likusów. Nawet nie dokończyli montażu pokrycia dachu.

Dodaj komentarz

*
*