Reklama

Zazielenienie ul. Warszawskiej będzie kosztować znacznie więcej niż szacowało miasto

Grzegorz Żądło
Na najbliższej sesji radni zdecydują o zwiększeniu budżetu inwestycji związanej z zazielenieniem ul. Warszawskiej. W niedawno ogłoszonym przetargu na wykonawcę prac wpłynęła tylko jedna oferta, która jest o około 5,5 mln zł wyższa niż szacowany przez miasto koszt przebudowy części ulicy i posadzenia na niej drzew i krzewów

O tym, że część ul. Warszawskiej ma przejść metamorfozę, jako pierwsi napisaliśmy we wrześniu 2019 roku. Od tego czasu trwały przygotowania do tej inwestycji. Najpierw powstała koncepcja, a potem projekt. Wreszcie, 3 marca, został ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac.

Oferty można było składać do 31 marca. Jako jedyna zrobiła to spółka Silesia Invest z Gliwic. To ta sama firma, która odpowiadała za przebudowę ul. Dworcowej i której trzeba było zapłacić za opóźnienie prac 295,8 tys. zł. Gliwicka spółka chce za przebudową fragmentu ul. Warszawskiej 18 939 369,61 zł. Tymczasem wycena Zakładu Zieleni Miejskiej opiewała na 13 461 116,62 zł. Oznacza to, że oferta przewyższa kosztorys o 5,477 mln zł, czyli o około 40%.

Zwykle w takiej sytuacji ogłasza się kolejny przetarg, ale zazielenienie Warszawskiej to dla władz Katowic inwestycja priorytetowa. Zapadła więc decyzja o dołożeniu pieniędzy z budżetu miasta. Zakład Zieleni Miejskiej dostanie dodatkowo 5,7 mln zł. To pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pierwotnie miały zostać przeznaczone na budowę pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Żeby można było rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z firmą z Gliwic, ta musi się zgodzić na przedłużenie czasu związania ofertą.

Prace na ul. Warszawskiej mają objąć przebudowę jezdni, chodników, ale też infrastruktury tramwajowej. W przetargu obydwa zadania, miasta i Tramwajów Śląskich, zostały połączone. Z oferty Silesia Invest wynika, że część miejska została oszacowana na około 4,5 mln zł więcej niż wynika to z kosztorysu. Z kolei część tramwajowa jest droższa o około 1 mln zł.

Przypomnijmy, zmiany na ul. Warszawskiej mają sprowadzać się do trzech podstawowych rzeczy: wprowadzenia zieleni w zabetonowaną przestrzeń, ograniczenia ruchu kołowego i poprawie estetyki tej części śródmieścia.

Kluczowym elementem przebudowy ulicy będą nasadzenia drzew. Z projektu wynika, że będzie ich 73. ZZM i projektant wybrali takie gatunki jak: lipa drobnolistna, magnolia kobus, klon polny „Elsrijk” , grab pospolity i topola osika. Do tego dojdzie około 2700 krzewów oraz byliny i kwiaty.

Zieleń zostanie umieszczona w klombach.

Przy okazji zazieleniania Warszawskiej, zlikwidowanych zostanie około 50 miejsc parkingowych, a część ulicy, na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Dyrekcyjnej zostanie zamknięta dla ruchu. Dopuszczony zostanie dojazd do ul. Dyrekcyjnej m.in. dla gości hotelu Monopol. Ruch będzie odbywał się torowiskiem tramwajowym i chodnikiem.

Drzewa zostaną posadzone w miejscu obecnego pasa ruchu (na odcinku do Szkolnej). W  momencie sadzenia mają mieć 5-6 metrów wysokości i dorastać do 10-12 metrów.

Od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej drzewa będą sadzone blisko torowiska, bo przepisy przeciwpożarowe nie pozwalają na sadzenie ich zbyt blisko budynków. W tej części ul. Warszawskiej rośliny będą miały do 8 metrów wysokości i będą miały formę kolumnową (czyli będą wąskie). Zostaną posadzone wyłącznie po stronie południowej. Z drugiej strony jest już zieleń przy kościele ewangelickim. Dlatego po stronie północnej pojawią się krzewy, które oddzielą torowisko od pasów ruchu. Dodatkowo na tym odcinku zostanie wprowadzona strefa tempo 30, żeby uspokoić ruch samochodów. Po stronie północnej zostaną utrzymane dwa pasy ruchu, ze względu na trasy autobusów.

Metamorfoza ul. Warszawskiej to nie tylko zieleń. Tramwaje Śląskie przebudują sieć trakcyjną. Zmieni się nawierzchnia chodników. Będą też ławki, stoliki, miejsca do odpoczynku, stojaki na rowery, nowe oświetlenie i inne elementy małej architektury.

Na przeprowadzenie prac wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 51 tygodni od dnia podpisania umowy.


Tagi:

Komentarze

 1. MM 26 kwietnia, 2022 at 8:20 am - Reply

  Faktycznie przyda się remont tej ulicy i chodników. Fajnie też, że ma być więcej zieleni. Nie będzie tam tak szaro i przytłaczająco jak do tej pory. Zieleń w centrum jest bardzo ważna, a nie jest jej u nas za dużo.

 2. Piotr 25 kwietnia, 2022 at 4:05 pm - Reply

  Tylko nie pozwólcie wybierać płyt chodnikowych, temu samemu “ekspertowi”, który decydował o wyborze płyt na rynku i okolicy…
  Swoją drogą, co zamierza zrobić UM Katowice z płytami, które kruszą się się na potęgę ??
  Może jakieś plomby granitowe w zbliżonym kolorze ?
  Jedno jest pewne, te uszczerbione płyty, muszą przestać straszyć…

 3. Grucha 25 kwietnia, 2022 at 10:28 am - Reply

  Idioci z UM wydali kilka lat temu ogromne pieniądze na remont (tj. zabetonowanie) Warszawskiej a teraz zapłacimy horrendalną kwotę za częściowe od-betonowanie… I oczywiście dalej będą auta pomykać po chodniku do Dyrekcyjnej, bo święty Monopol musi mieć dojazd z każdej strony

Dodaj komentarz

*
*