Reklama

Będą drzewa na ul. Warszawskiej. Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na zazielenienie ulicy

Grzegorz Żądło
W czwartek 3 marca Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na zazielenienie ul. Warszawskiej. Zgodnie z projektem, na części ulicy ma zostać posadzonych prawie 70 drzew i około 2700 krzewów. Na odcinku położonym najbliżej rynku ruch kołowy zostanie bardzo ograniczony. Zlikwidowane zostaną też miejsca parkingowe.

O tym, że część ul. Warszawskiej ma przejść metamorfozę, jako pierwsi napisaliśmy we wrześniu 2019 roku. Od tego czasu trwały przygotowania do tej inwestycji. Najpierw powstała koncepcja, a potem projekt. Wreszcie, wczoraj, został ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac.

Ogólnie rzecz ujmując, zmiany na Warszawskiej mają sprowadzać się do trzech podstawowych rzeczy: wprowadzenia zieleni w zabetonowaną przestrzeń, ograniczenia ruchu kołowego i poprawie estetyki tej części śródmieścia.

Kluczowym elementem przebudowy ulicy będą nasadzenia drzew. Z projektu wynika, że będzie ich 73. ZZM i projektant wybrali takie gatunki jak: lipa drobnolistna, magnolia kobus, klon polny “Elsrijk” , grab pospolity i topola osika. Do tego dojdzie około 2700 krzewów oraz byliny i kwiaty.

Zieleń zostanie umieszczona w 24 klombach.

Przy okazji zazieleniania Warszawskiej, zlikwidowanych zostanie około 50 miejsc parkingowych, a część ulicy, na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Dyrekcyjnej zostanie zamknięta dla ruchu. No prawie zamknięta, bo dopuszczony zostanie dojazd do ul. Dyrekcyjnej m.in. dla gości hotelu Monopol. Ruch będzie odbywał się torowiskiem tramwajowym i chodnikiem.

Drzewa zostaną posadzone w miejscu obecnego pasa ruchu (na odcinku do Szkolnej). W  momencie sadzenia mają mieć 5-6 metrów wysokości i dorastać do 10-12 metrów.

Od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej drzewa będą sadzone blisko torowiska, bo przepisy przeciwpożarowe nie pozwalają na sadzenie ich zbyt blisko budynków. W tej części ul. Warszawskiej rośliny będą miały do 8 metrów wysokości i będą miały formę kolumnową (czyli będą wąskie). Zostaną posadzone wyłącznie po stronie południowej. Z drugiej strony jest już zieleń przy kościele ewangelickim. Dlatego po stronie północnej pojawią się krzewy, które oddzielą torowisko od pasów ruchu. Dodatkowo na tym odcinku zostanie wprowadzona strefa tempo 30, żeby uspokoić ruch samochodów. Po stronie północnej zostaną utrzymane dwa pasy ruchu, ze względu na trasy autobusów.

Metamorfoza ul. Warszawskiej to nie tylko zieleń. Tramwaje Śląskie przebudują sieć trakcyjną. Zmieni się nawierzchnia chodników. Będą też ławki, stoliki, miejsca do odpoczynku, stojaki na rowery, nowe oświetlenie i inne elementy małej architektury.

Na przeprowadzenie prac wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 51 tygodni od dnia podpisania umowy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*