Reklama

Prokuratura dostała od radnych więcej czasu na budowę nowej siedziby w Załężu

Ł. K.
Katowiccy radni zgodzili się na przedłużenie terminu na budowę nowej siedziby prokuratur. Inwestycja powinna już trwać, ale na razie nie ma nawet przetargu.

Obecna siedziba prokuratury przy ul. Wita Stwosza 31 nie spełnia już standardów dla takich obiektów. Budynek jest stary i wymaga gruntownej modernizacji. Kiepski stan techniczny, brak klimatyzacji to niektóre z jego mankamentów. Nowa lokalizacja, przy ul. Gliwickiej 273, ma zapewnić dogodny dojazd i wystarczającą liczbę miejsc parkingowych. Żeby realizacja była możliwa, miasto w 2018 roku w formie darowizny przekazało działkę Prokuraturze Okręgowej. To teren położony pomiędzy ul. Gliwicką a Drogową Trasą Średnicową o powierzchni około 3,5 ha, naprzeciwko sklepu Auchan.

Ma tam powstać obiekt zaprojektowany przez pracownię z Katowic, która wygrała konkurs zorganizowany przez SARP. Zdaniem komisji – w której skład weszli nie tylko architekci, ale również przedstawiciele prokuratur oraz prezydent Katowic – najlepsza okazała się koncepcja Ostrowscy Architekci. Wyniki ogłoszono w 2021 roku, a na początku 2022 Prokuratura Okręgowa w Katowicach otrzymała pozwolenie na budowę. Zaraz po tym planowano ogłosić przetarg, ale tak się nie stało.
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że prokuratura nadal nie ma zapewnionego finansowania dla budowy nowej siedziby. W 2021 roku budowa miała kosztować 190 mln złotych, a w kwietniu bieżącego roku było to już 378 mln zł. Okazuje się, że nadal nic się nie zmieniło. Jak informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, trwa aktualizacja kosztorysu inwestycji i w dalszym ciągu oczekiwanie na pieniądze. Biorąc pod uwagę, że nadal nie ogłoszono przetargu, budowa nie rozpocznie się prędko.

Zgodnie z warunkami zawartymi w akcie notarialnym budowa miałaby zakończyć się w terminie 6 lat od dnia dokonania darowizny, czyli w 2024 roku. Jeśli tak by się nie stało, o teren wróciłby ponownie do miasta. Dlatego w czerwcu Prokurator Okręgowy poprosił miasto o przedłużenie terminu na realizację inwestycji. Dzisiaj radni przegłosowali jednogłośnie uchwałę w tej sprawie. To oznacza, że na budowę nowej siedziby w Załężu prokuratura będzie miała czas do końca 2028 roku. Przypomnijmy, że przeniesienie wszystkich prokuratur działających w Katowicach – okręgowej, regionalnej, wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej i czterech Prokuratur Rejonowych miało nastąpić w 2024 lub 2025 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*