Reklama

Mieszkania przy Rawie. Jest wniosek „lex deweloper” dotyczący terenu byłej huty

Ł. K.
Kolejny deweloper chce budować mieszkania i skorzystać ze specustawy lex deweloper. Tym razem do 900 mieszkań miałoby powstać na Załężu. Dokładniej przy Rawie i na terenie po byłej hucie.

Opal to dobrze znana spółka z bardzo bogatym portfelem nieruchomości w Katowicach. Jest właścicielem między innymi terenu po byłej Hucie Baildon. Wiosną przedstawiciele spółki spotkali się za radnymi, żeby przedstawić swój pomysł na jego zagospodarowanie. Spotkanie zostało zorganizowane, ponieważ inwestor chce skorzystać ze specustawy lex deweloper i wybudować mieszkania na kilku działkach położonych w pobliżu Rawy. Osiedle miałoby nosić imię Johna Baildona.

Pomysł jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który dla tego terenu został uchwalony w 2016 roku. Według niego, na tym terenie mogą powstać budynki zamieszkania zbiorowego (hotele, pensjonaty i akademiki) oraz zabudowa usługowa. Projekt zakłada budowę siedmiu budynków mieszkalnych, w których miałoby się znaleźć od 780 do 920 lokali. Niemal wszystkie budynki, z wyjątkiem tego położonego najbliżej ul. Brackiej, będą do siebie bardzo podobne. Mają mieć podobną kubaturę, układ lokali i powierzchnię. Jednak wysokość będzie różna, bo od 12 do 16 kondygnacji.
Każdy z budynków ma być posadowiony na platformie, na której znajdą się miejsca postojowe. Całość została zaprojektowana tak, żeby naziemnych miejsc było zaledwie 60. Pozostałe znajdą się pod ziemią. Łącznie ma być ich ok. 1650. Łącznie, według szacunków, ma tu mieszkać od 1750 do 1850 osób.
W pierwszej kolejności miałyby powstać budynki A i B, znajdujące się w południowo-wschodnim narożniku działki, a następnie C i D po północnej stronie – bliżej biurowców przy ul. Chorzowskiej, tzw. tiramisu.

O tych planach inwestor informował już pół roku temu i zgodnie z zapowiedziami, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, złożył wniosek w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Dokument wpłynął do miasta w połowie sierpnia. Rada miasta ma 60 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie. Oznacza to, że uchwała w tej sprawie musi zostać przegłosowana najpóźniej do połowy października.


Tagi:

Komentarze

  1. Sk 2 września, 2022 at 1:10 pm - Reply

    Patologia trwa Katowice miasto betonu

  2. rowerzysta 2 września, 2022 at 12:15 pm - Reply

    Inwestycja – mieszkania przy Rawie – SUPER. Przy obecnym klimacie, zmianach pogodowych i gwałtownych zjawiskach basen w każdym domu gwarantowany extra. Nie mówię już nawet o tych myjniach samochodowych automatycznych podziemnych PRZY RAWIE – 1650 stanowisk jakże potrzebnych.

  3. Piotr 2 września, 2022 at 9:56 am - Reply

    Obojętnie czy jest to Opal czy ktoś inny. niech zabuduje te poprzemysłowe nieużytki aby już nie szpeciły Katowic !! Albo i ten teren będzie straszył pusty przez lata (!!), podobnie jak Plac Synagogi… Oczywiście, należy dopuścić tylko taki projekt, który zagwarantuje dostateczną ilość terenów zielono – rekreacyjnych. Sądząc po liczbie miejsc parkingowych, będzie to spora inwestycja…

Dodaj komentarz

*
*