Reklama

Prezydent Duda obieca w sobotę Katowicom pieniądze na zabytki pogórnicze

Grzegorz Żądło
W sobotę w szybie Pułaski w Nikiszowcu zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy Katowicami i Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Oficjalnie tematem listu będzie budowa HUB’a technologicznego. Mówiąc wprost, chodzi o przekazanie miastu kolejnych obiektów po kopalni Wieczorek. Przy okazji, w Nikiszowcu pojawi się prezydent Andrzej Duda, dla którego będzie to jeden z przystanków w trakcie kampanjnego objazdu po woj. śląskim.

Jeszcze w środę popołudniu wydawało się, że podpisanie listu intencyjnego odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W Szybie Pułaskim nie ma bowiem wystarczającej ilości miejsca. Ostatecznie jednak wrócono do pierwotnych planów i uroczystość odbędzie się w Nikiszowcu.

Z naszych informacji wynika, że SRK obieca miastu przekazanie m.in. szybu Pułaski, który mieści się przy budynkach dyrekcji zamkniętej niedawno kopalni „Wieczorek”. Będzie też mowa o powstaniu w przyszłości tzw. hub’a technologicznego. Tu z kolei włączy się prezydent Andrzej Duda, który może obiecać rządowe pieniądze na ten cel. To ten sam manewr, który zastosował Mateusz Morawiecki w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Wtedy premier obiecywał wsparcie dla budowy muzeum nauki i centrum himalaizmu. Do tej pory nie ma w tej sprawie żadnych konkretów.

Podobnie jak w sprawie szybu Poniatowski, który miasto przejęło do SRK w sierpniu 2018 roku. Prezydent Marcin Krupa mówił wtedy: Chcemy, aby to było swego rodzaju łącznikiem pomiędzy „starym” Nikiszowcem, a Nowym Nikiszowcem. Żeby ta przestrzeń była bardzo żywa w różne funkcjonalności. Od gastronomii, drobnego handlu aż na kwestiach muzealnych i kulturowych dziedzictwa poprzemysłowego skończywszy.

Przez półtora roku niewiele się w tej sprawie wydarzyło. Obiekt dostał „na stan” KZGM, ale nie powstała jeszcze żadna koncepcja jego zagospodarowania.


Tagi:

Komentarze

  1. mixmix 28 lutego, 2020 at 7:58 am - Reply

    Wszystkie wieże wyciągowe powinny pozostać w krajobrazie Katowic. Również ta z Kostuchny.

  2. jan 27 lutego, 2020 at 5:53 pm - Reply

    przy budynku derekcji znajduje się szyb poniatowski a nie pułaski zdecydujcie się o jaki szyb wam chodzi?

Dodaj komentarz

*
*