Reklama

Premier ogłosił otwarcie stadionów, boisk, stadnin. Jest też termin wznowienia rozgrywek piłkarskich

Grzegorz Żądło
W sobotę wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił wstępny plan przywracania do normalności sportu amatorskiego i zawodowego. Na razie znanych jest tylko kilka terminów, w tym otwarcie obiektów na wolnej przestrzeni oraz wznowienie rozgrywek ekstraklasy piłkarskiej i ekstraligi żużlowej.

4 maja zostaną otwarte boiska szkolne i wielofunkcyjne, stadiony, pola golfowe, strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, stadniny koni, tory wrotkarskie i rolkarskie, korty tenisowe i infrastruktura zewnętrzna do uprawiania takich sportów i rekreacji jak kajakarstwo, pływanie łódką czy rowerem wodnym.

Cały czas będą obowiązywały wprowadzone do tej pory obostrzenia sanitarne, czyli m.in. noszenie maseczki. Chociaż grać w piłkę czy tenisa będzie można już bez nich. Jednak samo dojście na kort czy boisko będzie się odbywać z zakryciem twarzy i nosa. Na boiskach, stadionach, polach golfowych czy stadninach będzie mogło jednocześnie przebywać 6 osób, na kortach oraz np. na rowerku wodnym – dwie.

To ma być drugi etap odmrażania sportu. Pierwszym było, według premiera, otwarcie parków, lasów i terenów rekreacyjnych.

W III etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale też dla maksymalnie dla 6 osób jednocześnie. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Podobnie jak wdrożenie etapu IV, który będzie oznaczał uruchomienie siłowni, klubów fitness, szkół tańca, kręgielni czy basenów. – Decyzje o przejściu do kolejnych etapów będą uzależnione od tych samych kryteriów, co uruchamianie kolejnych faz gospodarki, czyli liczby zachorowań i dostępnych łóżek w szpitalach i na oddziałach zakaźnych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wiadomo za to kiedy zostaną wznowione rozgrywki ekstraklasy piłkarskiej i ekstraligi żużlowej. Te pierwsze mają wystartować 29 maja. Wcześniej, bo w dniach 3-4 maja, piłkarze i sztaby wszystkich drużyn przejdą testy na obecność koronawirusa. 4 maja mają się rozpocząć treningi w kilkuosobowych grupach. Od 10 maja możliwe będą treningi drużynowe. Bezpośrednio przed wznowieniem ligi zawodnicy i sztaby zostaną przetestowani po raz kolejny.

Piłkarze już teraz poddani są izolacji. Swoją izolację niedługo rozpoczną też żużlowcy. Ma to nastąpić 8 maja, a ekstraliga żużlowa wystartuje w połowie czerwca.

Rozgrywki będą się odbywać bez udziału publiczności.

Do treningów wracają też powoli polscy olimpijczycy. Zostały już otwarte Centralne Ośrodki Sportu w Spale i w Wałczu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*