Reklama

Czy za opiekę nad dzieckiem w czasie zamknięcia szkół rodzic dostaje 80 czy 100% pensji? ZUS odpowiada

Redakcja
W czwartek tysiące rodziców stanęło przed dylematem, jak zapewnić opiekę nad dziećmi, które nie mogą pójść do szkoły czy przedszkola. Od dzisiaj wszystkie placówki oświatowe są bowiem zamknięte. Wyjątek stanowią szkoły podstawowe i przedszkola, które jeszcze dzisiaj i jutro muszą zapewnić dzieciom zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku nie będzie to już jednak możliwe i przez dwa tygodnie żłobki, kluby malucha, szkoły podstawowe i średnie będą zamknięte. Rodzice młodszych dzieci mogą w tym czasie skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie internetowej wzór oświadczenia o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19.

Zgodnie z przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Obowiązkowo takim ubezpieczeniem objęte są osoby zatrudnione na umowę o pracę, natomiast dobrowolnie – zleceniobiorcy i przedsiębiorcy – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Zgodnie z uchwaloną kilka dni temu ustawą „koronawirusową” rodzicom przysługuje dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego. Tego czasu niej wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem.

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę o korzystaniu z opieki nad dzieckiem. W przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą oświadczenie należy przekazać bezpośrednio do ZUS – dodaje rzeczniczka.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że nie wypłaca go pracodawca, ale państwo.

Co ważne, zasiłek opiekuńczy na dziecko wypłacany jest w wysokości 80% pensji. Liczy się go jako średnią z ostatnich 12 miesięcy. Oczywiście pod uwagę brane są tylko oskładkowane dochody. Jeśli więc ktoś dostaje część wypłaty „pod stołem”, zasiłek będzie naliczony tylko od oficjalnego wynagrodzenia.


Tagi:

Komentarze

  1. Zibi 13 marca, 2020 at 8:18 pm - Reply

    Tata pracuje 2 na 2. Mama od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15.
    Czy mama może wziąść całe 14 dni opieki nad dziećmi nawet jak tata ma w grafiku 2 dni wolnego?
    Zmiana przy dzieciach taty i mamy po dwa dni to zwiększenie ryzyka zakażenia wirusem. Minister prosi by zostać w domu, żeby ograniczyć wyjścia do minimum… Proszę o sensowna odpowiedź.

Dodaj komentarz

*
*